„Orzeł czarny. Orzeł biały. Pszczyna 1914-1922.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie zaprasza na wyjątkową wystawę pt. „Orzeł czarny. Orzeł biały. Ziemia Pszczyńska 1914-1922. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Już od 27 kwietnia w zabytkowym kompleksie Stajni Książęcych w Pszczynie widzowie będą mieli możliwość przenieść się do czasów I wojny światowej i okresu powstań śląskich. Zapraszamy w niezwykłą podróż ukazującą historię ziemi pszczyńskiej, w trakcie której dowiecie się, co trudny czas wojny oznaczał dla zwykłych mieszkańców oraz jaką rolę odegrali wówczas książęta pszczyńscy oraz sam zamek. To właśnie w jego wnętrzach w trakcie I wojny światowej znajdowała się Kwatera Główna wojsk niemieckich, gdzie zapadały decyzje wpływające na losy ówczesnej Europy i świata.
Opowiemy, w jaki sposób urzeczywistniły się pragnienia o przyłączeniu tej części Śląska do Polski. O zderzeniu się dwóch wizji przyszłości regionu - polskiej i niemieckiej.
Tę niezwykłą historię opowiedzą listy, gazety, dokumenty, fotografie, filmy, jak również cenne pamiątki, w tym nigdy dotychczas niepublikowane. W sumie kilkaset obiektów pochodzących z kilkudziesięciu muzeów, archiwów oraz innych instytucji, a także kolekcji prywatnych. Jednym z nich będzie urna wyborcza górnośląskiego plebiscytu z Brzeźc, do której w 1921 r. wrzucono 317 głosów za powrotem do Polski i 22 głosy za pozostaniem w Niemczech.
W zabytkowym młynie ukazany zostanie szerszy, europejski kontekst wojny, a to dzięki m.in. fotografiom wykonanym techniką stereoskopową prezentującym życie żołnierzy w okopach I wojny światowej. Dopełnieniem podróży będzie wizyta w zrekonstruowanym wojskowym szpitalu polowym.
Należy podkreślić, że wystawa powstała przy współpracy Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Pszczynie.
W stulecie odzyskania niepodległości odwiedź naszą wystawę i odkryj fascynującą opowieść o dwóch orłach: czarnym i białym.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 2 (19 lutego 2021r.)

Archiwum numerów

  • Numer 1, 21 stycznia 2021r.
  • Numer 12, 18 grudnia 2020r.
  • Numer 11, 20 listopada 2020r.
  • Numer 10, 16 października 2020r.
  • Numer 9, 18 września 2020r.
  • Numer 8, 21 sierpnia 2020r.
więcej