Pewien wernisaż - „Szept szeptów”

Otwarcie w Stajniach Książęcych wystawy zatytułowanej „Szept szeptów” światowej sławy artysty prof. Ryszarda Otręby było wydarzeniem kulturalnym wysokiej rangi.

Ten wernisaż wpisuje się także w cykl wystaw muzealnych podkreślających rodzimą działalność twórczą, jako że Ryszard Otręba urodził się w Suszcu w 1932 roku, w Pszczynie ukończył szkołę podstawową, swoje zdolności plastyczne rozwijał najpierw w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej, później na Akademii Sztuk Plastycznych na Wydziale Architektury Wnętrz w Krakowie.
Talent, wykształcenie, siła i energia twórcza, kontakty z zagranicznymi uczelniami i środowiskami artystycznymi od najwcześniejszych lat zaowocowały dziesiątkami wystaw, nagród i wyróżnień krajowych i zagranicznych (około 80), przyniosły mu sławę na skalę światową, także odznaczenia państwowe.
Prof. Ryszard Otręba miał 98 wystaw indywidualnych grafiki, brał udział w 120 wystawach międzynarodowych grafiki i plakatu, w ponad 350 wystawach sztuki polskiej za granicą oraz 500 wystawach krajowych.
Mieszkańcy Pszczyny mają po raz pierwszy możliwość, dzięki wystawie w Stajniach Książęcych, zapoznać się z działalnością tego wybitnego artysty. W wernisażu wziął udział sam profesor razem z żoną, również znaną graficzką Jadwigą Kaim-Otrębą. Dał się poznać jako skromny i bardzo serdeczny człowiek. Pojawili się jego goście - pszczyńska rodzina, znajomi artyści z Bielska i Krakowa, pamiętający go z dawnych lat pszczyńscy plastycy i znajomi. Wystawa potrwa do końca listopada.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 9 (18 września 2020r.)

Archiwum numerów

  • Numer 8, 21 sierpnia 2020r.
  • Numer 7, 24 lipca 2020r.
  • Numer 6, 19 czerwca 2020r.
  • Numer 5, 13 maja 2020r.
  • Numer 4, 8 kwietnia 2020r.
  • Numer 4, 26 marca 2020r.
więcej