Historie pszczyńskich kamienic

Na księgarskie półki trafiła długo wyczekiwana książka „Z dziejów pszczyńskich kamienic i ich mieszkańców 1748-1939” autorstwa Joanny Strońskiej-Przybyła, Joanny Szczepańczyk i Małgorzaty Tomczykiewicz.

Przynosi ona zupełnie nowe, do tej pory mało znane, spojrzenie na historię naszej „małej ojczyzny”. Ta odmienność w sposobie ujęcia tematu polega na pokazaniu blisko dwustu lat dziejów Pszczyny poprzez pojedyncze biografie, indywidualne losy jej mieszkańców, a także historie rodzinne właścicieli oberży, zajazdów i hoteli, architektów, lekarzy, mistrzów murarskich czy też archiwistów oraz dyrektorów dóbr księcia pszczyńskiego. Ich losy były dla miasta bardzo ważne. To oni współtworzyli jego gospodarcze i kulturowe dziedzictwo, decydowali o jego współczesnym i przyszłym obliczu.
Książka przedstawia okoliczności powstania i dzieje ponad sześćdziesięciu kamienic i willi stojących do dzisiaj na starówce i w śródmieściu (tzw. Nowa Dzielnica). Osobny rozdział został poświęcony budynkom, które wprawdzie fizycznie nie zachowały się do naszych czasów, ale w historii Pszczyny odegrały ważną rolę, jak np. Dom Ludowy czy Szpital Joannitów.
Dzięki zachowanym dokumentom oraz pamięci żyjących jeszcze mieszkańców Pszczyny, autorkom udało się wskrzesić świat, którego dzisiaj już nie ma, budząc do życia dawno minioną rzeczywistość miasta. Zachwyca obfitość i różnorodność materiału archiwalnego wykorzystanego przy pisaniu tej książki. Zdecydowana większość faktów, o których w niej mowa, po raz pierwszy ujrzała światło dzienne. Było to możliwe dzięki benedyktyńskiej pracy autorek.
Część artykułów zamieszczonych w książce była pierwotnie drukowana na łamach „Głosu Pszczyńskiego” w cyklu „Dzieje pszczyńskich kamienic”. Na potrzeby tej publikacji zostały poszerzone i uzupełnione o nowe fakty i ustalenia.
Książkę można kupić w Biurze Informacji Turystycznej w Bramie Wybrańców. Publikacja została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

jg
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 2 (6 lutego 2020r.)

Archiwum numerów

  • Numer 1, 17 stycznia 2020r.
  • Numer 18, 20 grudnia 2019r.
  • Numer 17, 28 listopada 2019r.
  • Numer 16, 15 listopada 2019r.
  • Numer 15, 25 października 2019r.
  • Numer 14, 11 października 2019r.
więcej