Koncerty gwiazd, festiwale kulinarne oraz zawody sportowe na Dni Pszczyny

Jak co roku, w przedostatni weekend sierpnia Pszczyna świętowała dni miasta. Już w piątek w godzinach popołudniowych blisko pięćset osób skorzystało z możliwości bezpłatnego zwiedzania skansenu. Czekało tam na nich wiele atrakcji, m.in. przewodnicy, kowale i pszczelarze, a także... prawie 100 kg jabłek. Można było również zobaczyć, jak działa koło młyńskie z urządzeniem do mielenia zboża wzorowane na osiemnastowiecznych rozwiązaniach technicznych.

Mimo pogody w kratkę, przez dwa następne dni tysiące osób skorzystało z bogatej oferty imprez muzycznych, kulinarnych i sportowych. Wystąpili znani i lubiani artyści. Na dobry początek wystąpiły przed licznie zgromadzonymi fanami zespoły Oberschlesien i Big Cyc. Oba koncerty przyjęto entuzjastycznie. Podobnie jak niedzielne występy gwiazd - Alicji Janosz i Budki Suflera, dla której był to jeden z ostatnich koncertów plenerowych. Zespół bowiem kończy karierę.
Najpierw w Pokazowej Zagrodzie Żubrów, a później na rynku, gdzie wręczono nagrody, zaprezentowali swoje talenty muzyczne sygnaliści myśliwscy.
Po raz siódmy Koła Gospodyń Wiejskich walczyły o drewnianą statuetkę „Chochli”. W tegorocznym „Festiwalu Pszczyńskich Maszketów” wystartowało dwanaście zespołów. Potrawą konkursową była kaczka z czarnymi kluskami i buraczkami. Profesjonalne jury zdecydowało, że najsmaczniejsze danie przygotowały gospodynie ze Studzienic. Drugie miejsce zajęło KGW z Ćwiklic, a trzecie KGW z Rudołtowic. Kulinarnym zmaganiom towarzyszyły konkursy, kiermasz potraw regionalnych i festiwal pizzy.
W niedzielne południe w kościele pw. Wszystkich Świętych odprawiono mszę św. w intencji mieszkańców gminy Pszczyna oraz nowej Rady Królewskiej Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Królem kurkowym został Roman Pająk, prawym marszałkiem Marcin Odlanicki-Poczobutt, a lewym Henryk Jegła. Później na strzelnicy rywalizowano w turnieju strzeleckim o Ławeczkę księżnej Daisy ufundowaną przez burmistrza Pszczyny oraz statuetkę Żubra Starosty Pszczyńskiego.
Organizatorzy przygotowali wiele imprez towarzyszących. Na najmłodszych czekało wesołe miasteczko, na miłośników samochodów zlot pojazdów zabytkowych, a na amatorów sportów wodnych regaty żeglarskie. W namiotach ustawionych na ul. Piastowskiej można było również sprawdzić stan swojego zdrowia.
Dni Pszczyny zakończył tzw. mapping przestrzenny, który zamienił elewację zamku m.in. w akwarium z rybkami.
ober
big
chochla
skansen
rox
Ala
budka

(red.)
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 5 (13 maja 2020r.)

Archiwum numerów

  • Numer 4, 8 kwietnia 2020r.
  • Numer 4, 26 marca 2020r.
  • Numer 3, 28 lutego 2020r.
  • Numer 2, 6 lutego 2020r.
  • Numer 1, 17 stycznia 2020r.
  • Numer 18, 20 grudnia 2019r.
więcej