Sto lat temu wybuchła Wielka Wojna

Kluczowe decyzje zapadały w Pszczynie!

Specjalne wydanie „Głosu Pszczyńskiego” z podtytułem Historia już w sprzedaży. Pretekstem do jego wydania jest setna rocznica wybuchu I wojny światowej, a co za tym idzie, przypomnienie, że w pszczyńskim zamku przez dwa lata mieściła się Kwatera Główna cesarza Niemiec, a w Palais sztab generalny. To tutaj Wilhelm II wraz ze swoimi sojusznikami podejmował kluczowe decyzje polityczne i wojskowe. To tutaj przyjmował koronowane głowy ówczesnej Europy. To wreszcie stąd szły rozkazy, które decydowały o losach milionów żołnierzy. Te wydarzenia opisują Justyna i Damian Okrętowie. Wzbogacając swój tekst m.in. o fragmenty pamiętnika księżnej Daisy oraz zdjęcia, których część publikowana jest po raz pierwszy.

Ale obok „wielkiej polityki” była również wojenna codzienność. Jak zmieniło się życie ludności cywilnej na ziemi pszczyńskiej, jakie dodatkowe obowiązki musiała spełniać, w jakich akcjach uczestniczyć? Na te pytania odpowiadają teksty Małgorzaty Tomczykiewicz i Haliny Nocoń.

Autorzy trzech kolejnych artykułów odchodzą od tematyki wojennej. Barbara Solarska opisuje historię kościoła św. Jadwigi, który spłonął w pierwszych dniach września 1939 roku. Sławomir Pastuszka dzieje rodziny Plessnerów, pierwszej rodziny żydowskiej, która legalnie i bez żadnych ograniczeń mogła zamieszkać w Pszczynie. Z kolei Joanna Strońska-Przybyła zajmuje się działalnością Komunalnej Kasy Oszczędności Powiatu Pszczyńskiego w latach 1860-1950.

Historyczny „Głos Pszczyński” można kupić w Biurze Informacji Turystycznej (Brama Wybrańców), Pokazowej Zagrodzie Żubrów i skansenie.

hist
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 2 (6 lutego 2020r.)

Archiwum numerów

  • Numer 1, 17 stycznia 2020r.
  • Numer 18, 20 grudnia 2019r.
  • Numer 17, 28 listopada 2019r.
  • Numer 16, 15 listopada 2019r.
  • Numer 15, 25 października 2019r.
  • Numer 14, 11 października 2019r.
więcej