Kobiety, które wnoszą trwały wkład w rozwój społeczny, gospodarczy oraz kulturalny powiatu pszczyńskiego, uhonorowano po raz drugi broszkami wzorowanymi na maneli-bransolecie z przełomu XVI i XVII wieku.
Klejnot rodu Promnitzów przedstawia dwie splecione dłonie, z których wychodzi czerwone serce - symbol miłości.
Gala „Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej” odbyła się w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego. Były emocje i wzruszenia. W tym roku do nagrody nominowano 80 kobiet w pięciu kategoriach: kobieta społeczna, kobieta obyczajów i tradycji, kobieta sztuki i kultury, kobieta biznesu i kobieta ziemi pszczyńskiej.
Kapituła w składzie: członek zarządu powiatu pszczyńskiego Barbara Bandoła, radna powiatu pszczyńskiego Agata Tucka-Marek, prezes Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Pszczyńska” Sylwia Pająk-Figula, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie Bernadeta Sojka-Jany, przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Pająk oraz starosta pszczyński Paweł Sadza, miała twardy orzech do zgryzienia, wybierając laureatki gali. Jak powiedział Paweł Sadza, który objął honorowy patronat nad imprezą, każda z nominowanych Pań jest Klejnotem Ziemi Pszczyńskiej.
Odznaczenie jest przyznawane kobietom wyjątkowym, które poprzez swoją codzienną pracę inspirują i mogą być wzorem do naśladowania dla innych kobiet. Jest również formą podziękowania za podejmowanie aktywnych działań, promujących postawy przedsiębiorcze i społeczne, których dokonania zachęcają do działania i potrafią motywować innych.
Galę uświetnił występ uzdolnionych uczniów LO im. B. Chrobrego w Pszczynie - Filipa Kani (fortepian) oraz Marty Lucjan (skrzypce). Na długo zapadnie w pamięci wspólny koncert Zespołu Śpiewaczego „Radostowianki” z zespołem Adama Olesia Hurdu Quartet.
Organizatorem gali byli Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie i Starostwo Powiatowe.