Pszczyna miastem europejskiego komiksu

„Paneuropa. Solidarni z Ukrainą” to kolejna edycja komiksu wydawanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Konferencja prasowa przed śląską premierą nowego tomu odbyła się w środę, 25 października w Stajniach Książęcych w Pszczynie.

Akcja komiksu, jak zwykle w przypadku Paneuropy, rozgrywa się w polskim mieście, w tym roku w Pszczynie. Chcemy osadzać akcję tam, gdzie Europejczycy demonstrują w działaniu wagę europejskich wartości, a samorządy sprawność w pomaganiu im w tym poprzez realizację inwestycji współfinansowanych ze środków UE. To, co było dla nas zawsze ważne w odniesieniu do fabuły komiksu - to wprowadzanie do niej postaci inspirowanych lokalnymi podaniami i legendami - stąd w tym roku mamy kilka nowych postaci inspirowanych Śląskiem - tłumaczy Sebastian Rysz.
Do współpracy zaproszono artystów z Ukrainy. Fragmenty komiksu zostały zilustrowane przez Bohdanę Vitkovską i Darię Bairamovą, a niezwykle efektowną okładkę stworzył Igor Barańko. W komiksie przedstawiono inwestycje zrealizowane przy wsparciu środków Unii Europejskiej: Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Pszczynie oraz Pokazową Zagrodę Żubrów w zabytkowym parku w Pszczynie.
Śląska premiera komiksu „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą” odbędzie się w dniach 3-5 listopada w ramach Targów Książki w Katowicach. Na stoisku wydawcy pojawią się scenarzyści i rysownicy, którzy będą podpisywać bezpłatne egzemplarze komiksu. Osoby odwiedzające stoisko mogą także liczyć na gadżety opatrzone grafikami wykonanymi przez ilustratorów „Paneuropy” - kubki, koszulki, torby, zakładki i plakaty.
Osoby, które nie będą mogły wybrać się na Targi Książki po papierowy egzemplarz komiksu dostępny w języku polskim i ukraińskim, mogą go pobrać w wersji elektronicznej ze strony Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce również w angielskiej wersji językowej. Wydanie po śląsku zapowiedział burmistrz Dariusz Skrobol.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 4 (24 kwietnia 2024r.)

Archiwum numerów

  • Numer 3, 27 marca 2024r.
  • Numer 2, 21 lutego 2024r.
  • Numer 1, 24 stycznia 2024r.
  • Numer 12, 13 grudnia 2023r.
  • Numer 11, 22 listopada 2023r.
  • Numer 10, 25 października 2023r.
więcej