44. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Wieczory u Telemanna”

Październik w Muzeum Zamkowym w Pszczynie zwyczajowo upływa pod znakiem spotkań muzycznych inspirowanych dziełem i osobą Georga Philippa Telemanna, jednego z najwybitniejszych kompozytorów I poł. XVIII wieku.

„Wieczory u Telemanna” po raz pierwszy odbyły się w 1979 roku, początkowo jako festiwal muzyki barokowej. Z czasem formuła festiwalu rozszerzała się ukazując twórczość kompozytora w szerokich kontekstach muzycznych i wykonawczych sięgających daleko poza ramy muzyki dawnej. Dodajmy, że jest to jedyne takie wydarzenie w Polsce i jedno z nielicznych w Europie, gdyż koncerty odbywają się we wnętrzach, w których przebywał Telemann.
W tym roku zapraszamy na międzynarodową odsłonę festiwalu i cztery koncerty, które odbędą się w dniach 15-29 października. W Sali Lustrzanej zamku pszczyńskiego wystąpią znakomici soliści i orkiestry - mistrzowie wykonawstwa historycznego.
Festiwal zainauguruje Gotffried von der Goltz (skrzypce) i Freiburger Barockorchester. Program koncertu pt. „Wanderlust”. Barokowe inspiracje odległymi kulturami jest wyrazem zainteresowania obcymi kulturami XVII i XVIII-wiecznych kompozytorów, kiedy to fascynacje odległymi krajami ożywił rozwijający się handel międzynarodowy i kolonizacja nowych obszarów.
We wtorek, 17 października wystąpi Petri Kumela (gitara) i Finnish Baroque Orchestra. Program tego koncertu zatytułowanego „Spain” Smaki śródziemnomorskie z wpływem nordyckim jest przykładem uniwersalności języka muzyki, który daje możliwość przenikania się wątków muzycznych i wykonawczych, bez względu na granice geograficzne. Oba te koncerty organizowane są także w ramach XXXII Festiwalu Ars Cameralis.
Z kolei 22 października wystąpi młody zespół muzyki dawnej Boulevard Baroque, który wykona koncert, gdzie muzyka przeplatać się będzie ze słowem. W programie pojawią się kompozycje barokowych kompozytorów: G. Ph. Telemanna, A. Vivaldiego, P. Hellendaala i G. B. Plattiego.
Koncert finałowy 29 października jest wielką niewiadomą, ponieważ dopiero na tydzień przed poznamy solistę - Laureata II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych oraz wybrany przez niego koncert fortepianowy F. Chopina, który zagra na fortepianie marki Erard z 1839 roku. W drugiej części wieczoru usłyszymy Requiem W. A. Mozarta w wersji opracowanej przez H. R. von Spengela na potrzeby mniejszych zgromadzeń i wszelakich aktywności chóralnych. Ponieważ to opracowanie nie istnieje w formie nagranej, wykonanie tego dzieła owiane jest mgiełką tajemniczości. Soliście i śpiewakom towarzyszyć będzie {OH!} Orkiestra pod kierownictwem artystycznym Martyny Pastuszki.
Wszystkie koncerty powadzić będzie Jacek Hawryluk, muzykolog i dziennikarz muzyczny. Zapraszamy!
Bilety i program festiwalu: https://zamek-pszczyna.pl/. Patronat medialny „Głos Pszczyński”.

MZ
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 3 (27 marca 2024r.)

Archiwum numerów

  • Numer 2, 21 lutego 2024r.
  • Numer 1, 24 stycznia 2024r.
  • Numer 12, 13 grudnia 2023r.
  • Numer 11, 22 listopada 2023r.
  • Numer 10, 25 października 2023r.
  • Numer 9, 28 września 2023r.
więcej