Wielkie święto kolarstwa

W środę, 2 sierpnia w Pszczynie mogliśmy zobaczyć światową czołówkę kolarzy. Start honorowy piątego etapu Tour de Pologne odbył się na rynku. Podczas prezentacji zespołów burmistrz Dariusz Skrobol wręczył pamiątkowy grawerton Czesławowi Langowi, wicemistrzowi olimpijskiemu z Moskwy i dwukrotnemu medaliście szosowych mistrzostw świata oraz głównemu organizatorowi wyścigu.

- To wielka duma, że etap Tour de Pologne wystartował z Pszczyny. Dziękuję ekipie Czesława Langa za wybór naszego miasta i doskonałą organizację imprezy. Cieszymy się, że nasza gmina gościła dziś kolarską czołówkę. Być gospodarzem takiego wyścigu to wielkie wyróżnienie - mówi burmistrz Dariusz Skrobol. - Dziękuję również Miejskiemu Ośrodkowi Rekreacji i Sportu w Pszczynie, pracownikom i wszystkim wolontariuszom za przygotowania na trasie, w tym na rynku i na starówce. Możemy wszyscy czuć wielką satysfakcję. Pszczyna zaprezentowała się wspaniale!
Kolarze rywalizowali na trasie Pszczyna - Bielsko-Biała. Liczący prawie 199 kilometrów etap miał profil typowo górski, z przewyższeniem ponad 3 000 metrów. Na trasie zawodnicy finiszowali na premiach lotnych w Ustroniu, Istebnej i Wilkowicach oraz górskich I kategorii Ochodzita i Salmopol (imienia Joachima Halupczoka) oraz II kategorii - Zameczek. Etap wygrał Holender Marijn van den Berg. Jako czwarty linię mety przekroczył Michał Kwiatkowski.
Święto kolarstwa w Pszczynie było również okazją do przypomnienia i upamiętnienia wyjątkowej postaci - Stanisława Gazdy. Dokładnie 60 lat temu urodzony w Pszczynie kolarz zwyciężył w Wyścigu Dookoła Polski. Na pamiątkę tego wydarzenia na ratuszu wywieszono okolicznościowy baner. Stanisław Gazda był też uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w Rzymie, gdzie zajął szóste miejsce w wyścigu indywidualnym na szosie oraz mistrzostw świata i Wyścigu Pokoju.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 6 (26 czerwca 2024r.)

Archiwum numerów

  • Numer 5, 29 maja 2024r.
  • Numer 4, 24 kwietnia 2024r.
  • Numer 3, 27 marca 2024r.
  • Numer 2, 21 lutego 2024r.
  • Numer 1, 24 stycznia 2024r.
  • Numer 12, 13 grudnia 2023r.
więcej