DAISY - NATURA(LNIE)

W Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim otwarto wystawę poświęconą księżnej Daisy. W tym roku obchodziliśmy 150 rocznicę urodzin i 80 rocznicę śmierci Pani na Książu i Pszczynie.

Ekspozycja przedstawia postać księżnej z nieco innej perspektywy - w odniesieniu do spisanych wspomnień oraz materiałów archiwalnych przedstawiających świat przyrody i miejsca, o których Daisy wspomina w swoich zapiskach.
W głównym temacie wystawa przedstawia spojrzenie księżnej na szeroko rozumiany świat przyrody i oddaje głos samej autorce pamiętników. Założeniem scenariuszowym było bowiem ukazanie Daisy z mało znanej perspektywy, osoby dostrzegającej piękno otaczającej przyrody, pejzaży. Poprzez wybór cytatów oraz spójną prezentację fotograficzną ekspozycja zachęca do głębszej refleksji nad „najpiękniejszą różą w moim ogrodzie”, jak mawiała o księżnej cesarzowa Fryderykowa, czyli Wiktoria z domu Sachsen-Coburg und Gotha.
Aranżacja przestrzeni ma na celu wykreowanie powiązania głównej bohaterki z Naturą. Za pośrednictwem formy wystawy, uzyskano wrażenie, że odbywamy swoistą podróż, w trakcie której jedyną naszą przewodniczką jest Jej Książęca Wysokość - Daisy Hochberg von Pless.
Wystawa jest czynna w godzinach otwarcia zagrody. Wstęp w cenie biletu.

red.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 1 (24 stycznia 2024r.)

Archiwum numerów

  • Numer 12, 13 grudnia 2023r.
  • Numer 11, 22 listopada 2023r.
  • Numer 10, 25 października 2023r.
  • Numer 9, 28 września 2023r.
  • Numer 8, 23 sierpnia 2023r.
  • Numer 7, 26 lipca 2023r.
więcej