Po obu stronach granicy: Pszczyna - Paskov
Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej w partnerstwie z czeskim miastem Paskov realizowała mikroprojekt pn. „Stodoła ośmioboczna z Kryr jako miejsce zachowania lokalnej tradycji i kultury”. Jego strategicznym celem było udostępnienie i popularyzacja zasobów dziedzictwa kulturalnego terenów przygranicznych.
Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej i czeskie miasto Paskov otrzymały na realizację wspólnego projektu 31 756,60 euro dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.
Otrzymane środki przeznaczono na prace konserwatorskie pokrycia dachowego osiemnastowiecznej stodoły z Kryr. Trudno jej nie zauważyć. Stoi w centralnej części skansenu. To wokół niej skupiają się pozostałe obiekty. Zwraca uwagę swoimi wymiarami - 21 m x 9,30 m. Jest to najdłuższy budynek w zagrodzie. Pod względem architektonicznym przykład najbardziej archaicznych budowli spotykanych na Śląsku.
Ponadto renowacji poddano karawan pogrzebowy, który trafił do skansenu w 1998 roku ze Studzionki. Zakres prac obejmował m.in. oczyszczenie i zabezpieczenie pojazdu przed drewnojadami, które odpowiadają za największe spustoszenia. Luźne i niestabilne elementy zostały na nowo zamontowane, a powłoka lakiernicza odzyskała blask dzięki odświeżeniu i wypunktowaniu. Żelazne części oczyszczono i zabezpieczono przed korozją. Karawan prezentowany jest na stałej wystawie pojazdów konnych w stodole ośmiobocznej.
Projekt zakładał także wymianę oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego stodoły, dzięki czemu obiekt zyskał na atrakcyjności.
Ważną częścią projektu były spotkania sąsiedzkie po obu stronach granicy. Omawiano na nich kolejne stopnie realizacji projektu oraz możliwości poszerzenia współpracy w następnych latach. Rozmawiali o tym m.in. burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol ze starostą Paskova, Petrem Badurą.
Nasi sąsiedzi zza południowej granicy gościli w Pszczynie na zorganizowanej w ramach projektu konferencji polsko-czeskiej „Konserwacja zabytkowych obiektów drewnianych”, która odbyła się w skansenie 12 października.
powrót