Zabytkowy karawan wrócił po renowacji do skansenu

W Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej doszło w ostatnim czasie do niecodziennej sytuacji. Po blisko 24 latach skansen opuścił karawan pogrzebowy, który stał w stodole ośmiobocznej z Kryr.

Było to możliwe dzięki realizacji przez Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej projektu pn. „Stodoła ośmioboczna z Kryr jako miejsce zachowania lokalnej tradycji i kultury”, w ramach którego przeprowadzono renowację zachowawczą zabytkowego pojazdu.
Odnowieniem zajęli się specjaliści w dziedzinie konserwacji zabytkowych obiektów. Zakres prac obejmował m.in. oczyszczenie i zabezpieczenie karawanu przed drewnojadami, które odpowiadają za największe spustoszenia. Luźne i niestabilne elementy zostały na nowo zamontowane, a powłoka lakiernicza odzyskała blask dzięki odświeżeniu i wypunktowaniu. Żelazne części pojazdu zostały oczyszczone i zabezpieczone przed korozją.
Prace konserwatorskie często odkrywają tajemnice zabytkowych przedmiotów i pozwalają uzyskać dodatkowe, bardzo cenne informacje. Tak też było w tym przypadku. Podczas czyszczenia spodu pojazdu odkryto inskrypcję, która może sugerować nazwę producenta karawanu.
Wóz pogrzebowy trafił do skansenu w 1998 roku ze Studzionki i do tej pory prezentowany był w stodole ośmiobocznej z Kryr. Obecnie, ze względu na rozpoczynający się remont dachu stodoły, zabezpieczony pojazd wystawiony jest przy spichlerzu dworskim z Czechowic.
Projekt, w ramach którego przeprowadzona została konserwacja karawanu, otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska - Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 11 (24 listopada 2022r.)

Archiwum numerów

  • Numer 10, 19 października 2022r.
  • Numer 9, 22 września 2022r.
  • Numer 8, 18 sierpnia 2022r.
  • Numer 7, 21 lipca 2022r.
  • Numer 6, 22 czerwca 2022r.
  • Numer 5, 12 maja 2022r.
więcej