Nowe atrakcje i usługi w pszczyńskim skansenie

W pierwszych dniach grudnia zakończyła się rozbudowa Zagrody Wsi Pszczyńskiej. Powstały w połowie lat 70. ubiegłego stulecia skansen wzbogacił się o nowe obiekty, które m.in. pozwolą na przygotowanie całorocznej oferty turystycznej i edukacyjnej.

Na blisko dwóch hektarach zgromadzono kilkanaście obiektów architektury drewnianej ziemi pszczyńskiej, część z nich wpisano do rejestru zabytków. W ich wnętrzach zebrano wiele oryginalnych sprzętów, m.in. rolnicze i rzemieślnicze narzędzia codziennego użytku, „drabinioki”, eleganckie bryczki oraz meble. Najstarszym zabytkiem pochodzący z roku 1784 jest spichlerz dworski z Czechowic. Prawdziwą atrakcją jest również stodoła ośmioboczna z Kryr.
Teraz dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Ślaskiego na lata 2007-2013 w wysokości 3 mln zł oraz gminie Pszczyna, która dołożyła 15 proc. wartości inwestycji, udało się m.in. wybudować karczmę, budynek wielofunkcyjny z kołem młyńskim, sklepem, ekspozycjami i zapleczem sanitarno-gospodarczym, a także drewnianą altanę z pomostem przeznaczoną na organizację wystaw, warsztatów i imprez kulturalnych. Powstały również ścieżki łączące w jedną całość „nową” i „starą” część skansenu.
Jego otwarcie zaplanowano na wiosnę. Do tego czasu zarządzająca skansenem Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej przygotuje wystawy tematyczne poświęcone pszczyńskiemu strojowi ludowemu, pszczelarstwu, a także opracuje scenariusze lekcji wpisujące się w cele i zadania edukacji regionalnej w szkołach.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 5 (13 maja 2020r.)

Archiwum numerów

  • Numer 4, 8 kwietnia 2020r.
  • Numer 4, 26 marca 2020r.
  • Numer 3, 28 lutego 2020r.
  • Numer 2, 6 lutego 2020r.
  • Numer 1, 17 stycznia 2020r.
  • Numer 18, 20 grudnia 2019r.
więcej