Rodzinna niedziela w skansenie

15 sierpnia obchodziliśmy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W polskiej tradycji święto zwane jest również świętem Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu święci się kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Największe uroczystości odbywają się w Kalwarii Zebrzydowskiej i na Jasnej Górze.

Patronkę ziemi i płodów rolnych uczczono już po raz trzeci w pszczyńskim skansenie. Święto ziół rozpoczęła Eucharystia, podczas której poświęcono kwiaty, zboża i zioła. W homilii ksiądz proboszcz parafii Wszystkich Świętych, Damian Gatnar przypomniał licznie zebranym uczestnikom liturgii, że Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt maryjnych w kościele.
Po zakończeniu mszy św. uczestnicy święta ziół mieli okazję na jarmarku produktów regionalnych kupić m.in. chleby, kołocze, miody z lokalnych pasiek, sery, przyprawy i domowe przetwory, m.in. ketchup z cukinii, soki naturalne, warzywne sałatki, a także regionalne rękodzieło: ceramikę, biżuterię czy wyroby hafciarskie.
Przygotowano także liczne warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych, m.in. florystyczne, hafciarskie i kosmetyczne. Barbara Szmatloch, Ślązaczka z dziada pradziada, autorka m.in. książki „Wihajster do godki”, opowiadała o tradycjach związanych ze Świętem Matki Boskiej Zielnej na Górnym Śląsku. Natomiast bajarka przy akompaniamencie wiolonczeli snuła opowieści o śląskich straszydłach.
W plenerze przygrywała kapela „Pszczynioki”, zaś na scenie aktorzy Stowarzyszenia „take tam...” im. Artystów Międzywojnia zagrali spektakl oparty o „Sad rozstajny” Bolesława Leśmiana.
Dzisiaj można już powiedzieć, że to piękne święto w skansenie stało się tradycją!
Zapraszamy do udziału w kolejnych imprezach. Szczegóły na stronie www.skansen.pszczyna.pl.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 5 (12 maja 2022r.)

Archiwum numerów

  • Numer 4, 14 kwietnia 2022r.
  • Numer 3, 17 marca 2022r.
  • Numer 2, 17 lutego 2022r.
  • Numer 1, 20 stycznia 2022r.
  • Numer 12, 16 grudnia 2021r.
  • Numer 11, 18 listopada 2021r.
więcej