Pszczyńskie żubry pojechały do Hiszpanii

Na początku listopada do ośrodka hodowlanego w Hiszpanii wyjechały z pszczyńskiej zagrody żubrów dwa trzyletnie byki - Plener III oraz Platyn.

Ich nowym domem są andaluzyjskie tereny Sierra Morena. - Wraz z grupą kilkunastu innych żubrów z Polski, w Andaluzji mają do dyspozycji blisko 1 000 ha powierzchni porośniętej w 60% lasami dębowymi wraz z mozaiką partii zarośli klimatu śródziemnomorskiego oraz otwartymi łąkami specjalnie przygotowanymi dla dzikich zwierząt. Teren, który mają do dyspozycji, wznosi się na wysokość około 350-550 m n.p.m. Na miejscu będą miały zapewne styczność z rysiami iberyjskimi, orłami cesarskimi oraz sępnikami - mówi Michał Makowski, dyrektor Pokazowej Zagrody Żubrów.
Przygotowania do transportu trwały kilka tygodni. Najpierw pobrano krew do rutynowych badań na obecność chorób zakaźnych. Warunkiem wyjazdu zwierząt był ich dobry stan zdrowia. Później żubry zakolczykowano i wystawiono im międzynarodowe świadectwa zdrowia. Badania, przygotowania do transportu oraz załadunek odbywały się pod nadzorem służb weterynaryjnych.
Zgodę na wywóz żubrów wydała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Musiały być również spełnione wszystkie wymagania weterynaryjne do przewozu zwierząt.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 6 (22 czerwca 2022r.)

Archiwum numerów

  • Numer 5, 12 maja 2022r.
  • Numer 4, 14 kwietnia 2022r.
  • Numer 3, 17 marca 2022r.
  • Numer 2, 17 lutego 2022r.
  • Numer 1, 20 stycznia 2022r.
  • Numer 12, 16 grudnia 2021r.
więcej