Święto ziół w skansenie

W sobotę, 15 sierpnia zapraszamy do skansenu na święto ziół. Tego dnia zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy obchodzone jest święto Matki Boskiej Zielnej - patronki ziemi i bujnej roślinności.

Mamy nadzieję, że zgodnie z naszą kilkuletnią tradycją o godz. 10.30 na skansenowej polanie odprawiona zostanie plenerowa msza św. w intencji mieszkańców Pszczyny, podczas której nastąpi poświęcenie ziół i kwiatów.
Tuż po godz. 12.00 wystartujemy z bogatą ofertą warsztatów i prelekcji o tematyce roślinnej. Będą to m.in. plecenie wianków, haftowanie przestrzenne motywów ziołowych na tamborkach, malowanie toreb z motywami ziołowymi, tworzenie koktajli witalnych z dodatkiem ziół oraz przygotowanie kremów z maceratów olejowych na bazie roślin i wiele, wiele innych.
Odwiedzi nas także zielarz z dziada pradziada, który poruszy tematykę dobroczynnego działania ziół na organizm ludzki i ich wpływu na odporność organizmu. Nie zabraknie także spotkania w pasiece, spacerów botanicznych oraz opowieści na temat dobrodziejstw roślinnych zlokalizowanych tuż przy naszych domach.
Istotną rolę odegra także w tym roku jarmark lokalności i naturalności, podczas którego wystawcy zaprezentują asortyment od ziół, kwiatów, warzyw poprzez sery, oleje, wyroby z drewna, ręcznie szyte torby, po kosmetyki i biżuterię. Wszystko wykonane i przygotowane z duszą i ogromną starannością, dzięki czemu wyroby zyskują na wartości.
Istotnym punktem programu będzie pokaz rzeźbiarstwa oraz dwa koncerty lokalnych zespołów na polanie wśród ziół i kwiatów.
Jako, że zaplanowaliśmy całą górę atrakcji, pomyśleliśmy także o zorganizowaniu strefy gastronomicznej. Nie zabraknie także dobrej kawy i czegoś na deser.
Podczas imprezy zostanie przeprowadzona zbiórka na Maciusia chorego na SMA. Zaplanowaliśmy również licytacje.
Imprezę poprowadzi Adam Złotorowicz - Radio Piekary.
Zabierzcie koce, dobre nastroje i dołączcie do skansenu! Zapraszamy!
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków gminy Pszczyna oraz powiatu pszczyńskiego.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 6 (22 czerwca 2022r.)

Archiwum numerów

  • Numer 5, 12 maja 2022r.
  • Numer 4, 14 kwietnia 2022r.
  • Numer 3, 17 marca 2022r.
  • Numer 2, 17 lutego 2022r.
  • Numer 1, 20 stycznia 2022r.
  • Numer 12, 16 grudnia 2021r.
więcej