100-lecie wybuchu Powstań Śląskich

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol zapraszają w niedzielę, 16 czerwca na inaugurację obchodów 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich. Obchody rozpocznie polowa msza św. przy Muzeum Zamkowym z udziałem wojska i służb mundurowych. Liturgię celebrować będzie abp katowicki Wiktor Skworc.

W parku będzie można oglądać sprzęt militarny oraz poznać działalność służb mundurowych w naszym regionie na specjalnie przygotowanych stanowiskach. Nie zabraknie ciekawych zajęć dla dzieci i dorosłych. Zobaczyć będzie można m.in. czołg z zakładów Bumar z Gliwic, Rosomaka z Siemianowic oraz wozy bojowe i samochody zadaniowe. Chętni będą mogli sprawdzić swoje oko na strzelnicy ASG.
O godz. 15.00 rynek zamieni się w scenę. Rozpocznie się bowiem widowisko historyczne przygotowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych i Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Pszczyny z gościnnym udziałem grup rekonstrukcyjnych z naszego regionu. Będzie można obejrzeć scenki historyczne, które przeprowadzą widzów przez dzieje wszystkich powstań śląskich oraz plebiscytu, aż do przyłączenia Śląska do macierzy.
Wydarzenie objęte zostało Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Patronatami Honorowymi Ministra Obrony Narodowej i Marszałka Województwa Śląskiego.
Więcej informacji: www.powstania.pszczyna.pl.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 1 (17 stycznia 2020r.)

Archiwum numerów

  • Numer 18, 20 grudnia 2019r.
  • Numer 17, 28 listopada 2019r.
  • Numer 16, 15 listopada 2019r.
  • Numer 15, 25 października 2019r.
  • Numer 14, 11 października 2019r.
  • Numer 13, 20 września 2019r.
więcej