Fotograficzna opowieść o życiu arystokratycznej posiadłości książąt von Pless

Od piątku, 26 kwietnia w wozowni Stajni Książęcych można zobaczyć ponad 300 archiwalnych fotografii z I połowy XX wieku, które dokumentują wiele różnych aspektów życia wielkopańskiej rezydencji Hochbergów.

Wystawę „Książęcy dwór w Pszczynie w obiektywie” rozpoczynają zdjęcia zamku oraz otaczających go tarasów, które były nie tylko miejscem przyjęć, ale również miejscem zabaw dzieci książęcych czy odpoczynku służby zamkowej. W kolejnej części ekspozycji przenosimy się do wnętrz pałacowych. Zachwycał się nimi m.in. malarz Wojciech Kossak, który odwiedził zamek w czasie I wojny światowej. - Na fotografiach, które znajdują się w tej części wystawy, można zobaczyć zarówno pokoje reprezentacyjne, jak i apartamenty prywatne pary książęcej. Są też pokoje gościnne, w tym apartament przeznaczony dla cesarza Wilhelma II - mówi Sylwia Smolarek-Grzegorczyk, kurator wystawy.
Istotna część wystawy koncentruje się wokół tematu służby zamkowej i tego, co działo się za kuchennymi drzwiami oraz na zapleczu gospodarczym dworu. Na zdjęciach widzimy m.in. pracowników kuchni książęcej, służbę podczas pracy i wypoczynku, ale też książęcego portiera w trójgraniastym kapeluszu pełniącego wartę przed zamkiem, a także wnętrza sekretariatu czy stajni.
Kolejne zdjęcia przedstawiają park zamkowy. Obok obiektów, które przetrwały do naszych czasów, jak np. mostki, pawilon herbaciany czy wieża widokowa zwana lodownią, uwieczniono na nich i te, których już dzisiaj nie ma, m.in. cieplarnię, basen pływacki czy kort tenisowy.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 7 (24 lipca 2020r.)

Archiwum numerów

  • Numer 6, 19 czerwca 2020r.
  • Numer 5, 13 maja 2020r.
  • Numer 4, 8 kwietnia 2020r.
  • Numer 4, 26 marca 2020r.
  • Numer 3, 28 lutego 2020r.
  • Numer 2, 6 lutego 2020r.
więcej