Pierwsza sesja, pierwsze decyzje. Barbara Bandoła starostą

Za nami pierwsza sesja Rady Powiatu VI kadencji. Radni wybrali przewodniczącego rady, jego zastępcę oraz starostę i wicestarostę powiatu pszczyńskiego. Posiedzenie zwołane przez komisarza wyborczego rozpoczęło się od wręczenia zaświadczeń o wyborze na radnego oraz ślubowania radnych.

Serię kilkugodzinnych tajnych głosowań rozpoczęto od wyboru przewodniczącego rady. Kandydatów do objęcia tego stanowiska było dwóch. Zgłoszony przez Krystiana Szostaka dotychczasowy starosta powiatu pszczyńskiego, Paweł Sadza i Alojzy Wojciech, rekomendowany przez Helenę Gąskę. Paweł Sadza otrzymał poparcie 15 radnych, a Alojzy Wojciech 8.
Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu wybrano Krystiana Szostaka. Jego kandydaturę poparło 15 radnych. Drugi z kandydatów - Alojzy Wojciech otrzymał 8 głosów. Nowy wiceprzewodniczący dwukrotnie był wicestarostą pszczyńskim oraz burmistrzem Pszczyny w kadencji 2006-2010.
W kolejnym głosowaniu wybrano starostę powiatu pszczyńskiego. Na ten urząd zgłoszono dwóch kandydatów. Paweł Sadza zarekomendował Barbarę Bandołę. - Jest jedną z radnych powiatowych z najdłuższym stażem, właśnie rozpoczyna swoją czwartą kadencję w Radzie Powiatu. W latach 2010-2014 była członkiem Zarządu Powiatu Pszczyńskiego, a przez ostatnie cztery lata - przewodniczącą Rady Powiatu - mówił Paweł Sadza.
Z kolei Krzysztof Spyra zgłosił kandydaturę Danuty Kocurek. - Pani Danuta jest absolwentką dwóch uczelni, jest wykładowcą akademickim, posiada tytuł dra nauk humanistycznych. Jest także sekretarzem komisji Polskiej Akademii Nauk. Jest radną drugiej kadencji. Autorką wielu publikacji dotyczących m.in. ziemi pszczyńskiej - mówił Krzysztof Spyra. 
Barbara Bandoła otrzymała poparcie 15 radnych i została starostą pszczyńskim w kadencji 2018-2023. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku! Danuta Kocurek otrzymała 8 głosów.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 6 (22 czerwca 2022r.)

Archiwum numerów

  • Numer 5, 12 maja 2022r.
  • Numer 4, 14 kwietnia 2022r.
  • Numer 3, 17 marca 2022r.
  • Numer 2, 17 lutego 2022r.
  • Numer 1, 20 stycznia 2022r.
  • Numer 12, 16 grudnia 2021r.
więcej