Niepodległość, wolność, przyszłość!

Na Placu Zwycięstwa i Wolności odbyły się główne uroczystości związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczyły w nich tłumy pszczynian, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji i stowarzyszeń oraz szkół.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w kościele Wszystkich Świętych. Następnie ulicami miasta przeszedł marsz na Plac Zwycięstwa i Wolności. Tam w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu” odśpiewano cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.
W okolicznościowych wystąpieniach zarówno starosta pszczyński, Paweł Sadza, jak i burmistrz Dariusz Skrobol przypomnieli znaczenie wydarzeń z listopada 1918 roku. - Dziś pragniemy złożyć hołd tym, którzy zginęli walcząc o niepodległą Polskę, budowali fundamenty suwerennego państwa - mówił Paweł Sadza, wymieniając Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa i Wojciecha Korfantego. - Mieli w sobie ogromną mądrość - szukali wspólnej drogi, kompromisu. Dzieliły ich poglądy, ale stworzyli przestrzeń zgody, która pozwoliła budować państwo. Życzmy sobie i dzisiaj takich przywódców. Życzmy sobie takich Polaków. Wyzwania stojące przed demokratycznym państwem domagają się solidarnej współpracy wszystkich, niezależnie od opcji politycznej czy światopoglądu. Powinniśmy pamiętać o tym zwłaszcza dziś, składając hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, jakim jest wolność. Bo powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla obecnych i przyszłych pokoleń - podkreślał starosta.
Z kolei o trudnych losach mieszkańców ziemi pszczyńskiej mówił burmistrz Dariusz Skrobol. - Nasza Ojczyzna - Rzeczpospolita Polska, nasza mała lokalna Ojczyzna - Śląsk, nasze kochane miasto - Pszczyna. Wspólnie obchodzimy tę piękną rocznicę, setną rocznicę odzyskania niepodległości. Niepodległości, która, w wyniku wielu zawirowań politycznych wywołanych m.in. konfliktem wielkiej wojny, po 123 latach na nowo wpisała się na mapę świata i Europy. Rok 1918 przyniósł zakończenie I wojny światowej i wolność naszej Ojczyźnie.
Jednocześnie przypomniał, że Pszczyna została przyłączona do Polski dopiero w 1922 roku.
- Historia Górnego Śląska w latach 1918-1922 to czas dążeń do przyłączenia tego terenu do odrodzonej Polski, to czas powstań śląskich i bardzo trudnego plebiscytu. Proces przyłączenia rozpoczął się w 1918 roku, a zakończył w 1922 roku - mówił Dariusz Skrobol.  
Wymienił również inicjatywy, które podjęto dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości, m.in. zakopanie na wiek Pszczyńskiej Kapsuły Czasu, w której umieszczono dokumenty przygotowane przez mieszkańców gminy, instytucje, firmy, a także organizacje pozarządowe czy też odłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci polskiej kawalerii stacjonującej w Pszczynie w okresie międzywojennym.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 6 (22 czerwca 2022r.)

Archiwum numerów

  • Numer 5, 12 maja 2022r.
  • Numer 4, 14 kwietnia 2022r.
  • Numer 3, 17 marca 2022r.
  • Numer 2, 17 lutego 2022r.
  • Numer 1, 20 stycznia 2022r.
  • Numer 12, 16 grudnia 2021r.
więcej