Zbiorniki otwarte: będą szkolić nurków - ratowników

Ścieżki rowerowe, boiska sportowe, siłownie i place zabaw to m.in. inwestycje, które powstaną w ramach programu Aktywna Pszczyna. Projekt pozwoli również zwiększyć bezpieczeństwo nad wodą oraz wyszkolić specjalistyczne służby nurkowania ratowniczego. W najbliższych czterech latach gmina Pszczyna wyda ponad 30 mln zł na rozbudowę infrastruktury sportowo-rekreacyjnej i bezpieczeństwo.

Dla nurków przygotowano zbiorniki na osiedlu Piastów. Nieco zapomniane żelbetowe konstrukcje przy ul. Bolesława Śmiałego, stojące tam od ponad 20 lat, zyskały nową, dodatkową funkcję - będą służyć do szkoleń ratowników w ekstremalnych warunkach. - Dwa zbiorniki, które są pozostałością po poprzednim systemie, zaadaptowaliśmy do szkoleń ratowników i nurków jaskiniowych, którzy m.in. biorą udział w akcjach ratowniczych w kopalniach - mówi burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, który sam jest instruktorem jaskiniowym i szkoli nurków. - Po konsultacjach z ratownikami z zawodowych straży pożarnych i ratownictwa górniczego przygotowaliśmy ten obiekt w ten sposób, aby można było w nim przeszkolić nurków w warunkach maksymalnie zbliżonych do tych, jakie są w zalanej kopalni czy jaskini.
Zbiorniki mają blisko 12 metrów średnicy i 6 metrów głębokości. Są ze sobą połączone dwiema rurami. Jeden jest otwarty, drugi zamknięty betonową pokrywą, co umożliwia prowadzenie szkoleń overhead (w technice nurkowej: coś masz nad głową). Stworzono w nim blisko 150 metrowy labirynt wąskich korytarzy oraz imitacje sztolni, które pozorują pobyt w trudnych warunkach.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 2 (19 lutego 2021r.)

Archiwum numerów

  • Numer 1, 21 stycznia 2021r.
  • Numer 12, 18 grudnia 2020r.
  • Numer 11, 20 listopada 2020r.
  • Numer 10, 16 października 2020r.
  • Numer 9, 18 września 2020r.
  • Numer 8, 21 sierpnia 2020r.
więcej