Spotkania pod Brzymem

W ostatni majowy weekend skansen rozbrzmiewał ludową pieśnią i tańcami. 26 maja to spotkanie dziecięcych grup folklorystycznych, a 27 maja prezentowały się starsze zespoły ludowe.

Młode Pszczynioki i Gryfne Bajtle - zespoły, które prowadzi pani Kasia Janik - zajęły w XXV Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach III miejsce (pośród 80 zespołów). Gratulacje! Pani Kasia Janik dowodzi też Zespołem Regionalnym Pszczyna.
Skansen roztańczony i rozśpiewany przez naszych najmłodszych rozbrzmiewał muzyką i śmiechem - najlepszy prezent dla mam w dniu Święta Matki.
27 maja po mszy św. w intencji zespołów barwny korowód przeszedł do skansenu, gdzie pod czujnym okiem pań jurorek z Uniwersytetu Śląskiego rozpoczęły się występy zespołów. Uroczyście otwarli je pani i pan burmistrz. W 42. Spotkaniach pod Brzymem wystąpiło 13 zespołów ludowych: Goczałkowice, Jankowiczanie, Pioskowianie, Ćwikliczanie, Karolinki z Jankowic Rybnickich, Bojszowianie, Nowobierunianki, Wiślanie z Wisły Małej, Lędzinianie, Niezapominajki z Pielgrzymowic, Dolanie z Łąki, Foklowianie i zespół Pszczyna. Gościnnie wystąpił zespół z Czech „Beskyd” z Zubri, a także uczeń z „samochodówki” ze śląskim monologiem pt. „Zymbok”. Tematem przewodnim tegorocznych spotkań były „dialogi i zagadki” oczywiście w muzyce, pieśni, anegdocie, dowcipie.
bmbd
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 1 (24 stycznia 2024r.)

Archiwum numerów

  • Numer 12, 13 grudnia 2023r.
  • Numer 11, 22 listopada 2023r.
  • Numer 10, 25 października 2023r.
  • Numer 9, 28 września 2023r.
  • Numer 8, 23 sierpnia 2023r.
  • Numer 7, 26 lipca 2023r.
więcej