Pierwsza w historii powieść o Daisy

Jak wszystko inne, tak i tematy literackie mają swój pierwszy raz. Powieść pt. „Daisy - błękitna tożsamość” to pierwsza w historii biografia księżnej pszczyńskiej w wersji fabularnej.

Wydano już pamiętniki Daisy, publikacje historyczne, ale książka, która opowiadałaby dzieje tej znanej arystokratki okresu belle epoque w narracji beletrystycznej, ukazuje się dopiero teraz. Dla mnie, jako autora, to niezwykłe przeżycie choćby dlatego, że wcześniej napisałem sztukę teatralną o księżnej - również osadzoną w realiach historycznych. Dzieło miało swoją premierę w 2013 roku na deskach teatru Hochbergów w Szczawnie Zdroju.
O ile inscenizacja teatralna kładła nacisk na działalność społeczną bohaterki, o tyle powieść skupia się wokół jej życia osobistego. Ale to nie jedyna różnica. Sztuka z konieczności trwała krótko, zaledwie godzinę, i mogła ograniczyć się tylko do niektórych aspektów życia Daisy. A powieść to powieść, pozwala opowiedzieć dużo więcej, a przede wszystkim inaczej: barwnie i emocjonalnie. Zdarzenia znane i nieznane czytelnikowi ożywają na kartach książki, tworząc panoramiczny obraz świata, który zniknął już dawno za symboliczną linią indywidualnych wspomnień. Podróż, która stwarza możliwość spędzenia czasu z podziwianą osobą, to głębokie i tajemnicze doświadczenie. Myślę, że każdy, kto sięgnie po tę powieść, przekona się o tym osobiście.
Doskonała okazja po temu nadarza się przy sposobności tegorocznych „Dni Daisy” w Pszczynie. Wprawdzie po raz pierwszy będę miał przyjemność uczestniczyć w tej imprezie, ale mam nadzieję, że nie ostatni. Zamierzam Państwu osobiście zaprezentować książkę o Daisy. Dzięki uprzejmości organizatorów będzie możliwość spotkania się z czytelnikami przy stoisku dedykowanemu książce „Daisy - błękitna tożsamość”. Łatwo mnie Państwo odnajdziecie, gdyż okładka, którą widać, jest także banerem reklamowym stolika z powieścią. Zapraszam wszystkich miłośników Daisy na spotkanie z księżną ubraną po raz pierwszy w szaty literatury pięknej! Będzie okazja zdobyć nie tylko pasjonującą lekturę, lecz także osobistą dedykację.

Zbigniew Niedźwiecki Ravicz
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 5 (13 maja 2020r.)

Archiwum numerów

  • Numer 4, 8 kwietnia 2020r.
  • Numer 4, 26 marca 2020r.
  • Numer 3, 28 lutego 2020r.
  • Numer 2, 6 lutego 2020r.
  • Numer 1, 17 stycznia 2020r.
  • Numer 18, 20 grudnia 2019r.
więcej