Pierwsza w historii powieść o Daisy

Jak wszystko inne, tak i tematy literackie mają swój pierwszy raz. Powieść pt. „Daisy - błękitna tożsamość” to pierwsza w historii biografia księżnej pszczyńskiej w wersji fabularnej.

Wydano już pamiętniki Daisy, publikacje historyczne, ale książka, która opowiadałaby dzieje tej znanej arystokratki okresu belle epoque w narracji beletrystycznej, ukazuje się dopiero teraz. Dla mnie, jako autora, to niezwykłe przeżycie choćby dlatego, że wcześniej napisałem sztukę teatralną o księżnej - również osadzoną w realiach historycznych. Dzieło miało swoją premierę w 2013 roku na deskach teatru Hochbergów w Szczawnie Zdroju.
O ile inscenizacja teatralna kładła nacisk na działalność społeczną bohaterki, o tyle powieść skupia się wokół jej życia osobistego. Ale to nie jedyna różnica. Sztuka z konieczności trwała krótko, zaledwie godzinę, i mogła ograniczyć się tylko do niektórych aspektów życia Daisy. A powieść to powieść, pozwala opowiedzieć dużo więcej, a przede wszystkim inaczej: barwnie i emocjonalnie. Zdarzenia znane i nieznane czytelnikowi ożywają na kartach książki, tworząc panoramiczny obraz świata, który zniknął już dawno za symboliczną linią indywidualnych wspomnień. Podróż, która stwarza możliwość spędzenia czasu z podziwianą osobą, to głębokie i tajemnicze doświadczenie. Myślę, że każdy, kto sięgnie po tę powieść, przekona się o tym osobiście.
Doskonała okazja po temu nadarza się przy sposobności tegorocznych „Dni Daisy” w Pszczynie. Wprawdzie po raz pierwszy będę miał przyjemność uczestniczyć w tej imprezie, ale mam nadzieję, że nie ostatni. Zamierzam Państwu osobiście zaprezentować książkę o Daisy. Dzięki uprzejmości organizatorów będzie możliwość spotkania się z czytelnikami przy stoisku dedykowanemu książce „Daisy - błękitna tożsamość”. Łatwo mnie Państwo odnajdziecie, gdyż okładka, którą widać, jest także banerem reklamowym stolika z powieścią. Zapraszam wszystkich miłośników Daisy na spotkanie z księżną ubraną po raz pierwszy w szaty literatury pięknej! Będzie okazja zdobyć nie tylko pasjonującą lekturę, lecz także osobistą dedykację.

Zbigniew Niedźwiecki Ravicz
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 1 (26 stycznia 2023r.)

Archiwum numerów

  • Numer 12, 15 grudnia 2022r.
  • Numer 11, 24 listopada 2022r.
  • Numer 10, 19 października 2022r.
  • Numer 9, 22 września 2022r.
  • Numer 8, 18 sierpnia 2022r.
  • Numer 7, 21 lipca 2022r.
więcej