Historia pewnego domu

To dzieje kamienicy i zamieszkujących ją ludzi. Wybudowana w wypoczynkowej miejscowości niedaleko Warszawy w latach 30. ubiegłego wieku przez rodziny żydowskie, które miały zamiar w spokoju spędzić w niej końcówkę swojego życia. Tak się jednak nie stało.

Zawierucha wojenna zmiotła mieszkańców z powierzchni ziemi, a dom ze zmiennym szczęściem przyjmował różnych ludzi, innych w okresie okupacji, innych po jej zakończeniu. I ten czas powojenny, a zwłaszcza okres stalinowski, rozwinięty jest w książce najszerzej.
Każda z rodzin zamieszkałych w tym dwupiętrowym domu ma swoją historię, swoje kłopoty, zmartwienia i radości. Przyglądamy się miłościom i zdradom, sąsiedzkiej zażyłości i nieufności, przyjaźniom, małżeńskim kłopotom, a przez cały czas przewija się historia tamtych czasów, m.in. los akowca, dla którego nie znalazło się miejsce w nowym systemie politycznym kraju, strach przed sąsiadem-ubekiem, szarość i absurdy codziennego życia w PRL, wszystko opowiedziane z dużą dawką humoru, nierzadko z ironią.

Marek Ławrynowicz - ur. w Warszawie w roku 1950, pisarz, autor słuchowisk radiowych, scenarzysta filmowy, poeta. Jest autorem powieści „ Kapitan Car”, „Diabeł na dzwonnicy”, „Kino Szpak”, „Pogoda dla wszystkich”, „Mumia świętego Piotra”.

Marek Ławrynowicz: Patriotów 41. Wyd. „Zysk i S-ka”. Poznań 2014.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 11 (22 listopada 2023r.)

Archiwum numerów

  • Numer 10, 25 października 2023r.
  • Numer 9, 28 września 2023r.
  • Numer 8, 23 sierpnia 2023r.
  • Numer 7, 26 lipca 2023r.
  • Numer 6, 23 czerwca 2023r.
  • Numer 5, 25 maja 2023r.
więcej