Za murami klasztoru

Mroczna atmosfera w żeńskim klasztorze o zaostrzonej regule na początku XX wieku na katalońskiej prowincji - zakaz rozmawiania, ustawiczny post, umartwianie się przez noszenie włosienicy, całkowity brak kontaktów ze światem zewnętrznym, bezwzględna zależność od przeoryszy, nieustanne modły także o północy, ciągła kontrola i całkowite ubóstwo, to tylko część zakonnego życia, mamy wrażenie, że czas cofnął się o kilka wieków.

W ten świat próbują wejść dwie młode nowicjuszki, w których przysposabianiu do nowego życia istotną rolę odegrał zakonnik przebywający w klasztorze w charakterze spowiednika. Jest on też utalentowanym muzykiem, „zesłanym” tu za karę. Absolutna klasztorna cisza ma sprzyjać bowiem większemu oddaniu się sprawom boskim. Postawa spowiednika wobec kandydatek na zakonnice wywołała skandal, co doprowadziło w rezultacie do wytoczenia mu kościelnego procesu. To rzecz o nietolerancji, hipokryzji, ale także o samotności.
Intryguje nietypowy charakter narracji należący do kilku postaci - spowiednika, przeoryszy, zakonnic czy obrońcy w procesie. Początek i koniec fabuły dotyczy tego samego problemu, czyli procesu zakonnika oskarżonego o herezję i nieposłuszeństwo. Powieść przeplatana jest cytowaniem poszczególnych, kuriozalnych często reguł obowiązujących w klasztorze. Przy tym wszystkim autor nie ocenia, nie krytykuje, ani też nie chwali. Zajmująca lektura.

Jaume Cabre - (ur. w 1947 r. w Barcelonie), najwybitniejszy pisarz Katalonii, w Polsce wydano powieści „Wyznaję”, „Głosy Pamano”, „Jaśnie pani”, „Cień eunucha”.

Jaume Cabre: Agonia dźwięków. Tł. Anna Sawicka. Wyd. Marginesy. Warszawa 2017.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 1 (26 stycznia 2023r.)

Archiwum numerów

  • Numer 12, 15 grudnia 2022r.
  • Numer 11, 24 listopada 2022r.
  • Numer 10, 19 października 2022r.
  • Numer 9, 22 września 2022r.
  • Numer 8, 18 sierpnia 2022r.
  • Numer 7, 21 lipca 2022r.
więcej