Tajemnice istnienia

Autor „Świata Zofii” (znanej na całym świecie książki na temat filozofii, przeznaczonej przede wszystkim dla młodzieży, ale nie tylko) w swojej kolejnej książce pt. „Zamek w Pirenejach” porusza trudny problem pogodzenia świata racjonalnego z metafizyką. Nosicielami tych dwóch idei są bohaterowie powieści - para, którą we wczesnej młodości łączyła głęboka miłość i wzajemne zauroczenie. Poróżniło ich tajemnicze wydarzenie, które każde z nich tłumaczyło na swój sposób.

Po trzydziestu latach spotykają się przypadkowo (ale czy na pewno?) i cała fabuła tej książki opiera się na mailach wysyłanych do siebie przez dawnych kochanków. Znajdujemy w nich m.in. naukowe tłumaczenie powstania świata materialnego i życia na ziemi - bohater jest bowiem przyrodnikiem i klimatologiem, racjonalistą, biorącym udział w naukowych badaniach i konferencjach, jak i próby objaśniania zagadnień życiowych opartych na intuicji, przeczuciach i nieprzypadkowych zbiegach okoliczności, metafizyce, ku której się skłania kobieta. Kto ma rację, nie zostało do końca rozstrzygnięte, bo być może, nie ma jednej odpowiedzi na pytania o tajemnice istnienia.

Jostein Gaarder - ur. w 1952 roku wybitny pisarz norweski, jego największym światowym sukcesem jest powieść filozoficzna „Świat Zofii” (przełożona na 40 języków) wydana w 1992 roku. Inne powieści to m.in. „Dziewczyna i pomarańcze”, „Tajemnica Bożego Narodzenia”, „Magiczna biblioteka Bibbi Bokken”.

Jostein Gaarder: Zamek w Pirenejach. Tł. I. Zimnicka. Wyd. „Czarna Owca”. Warszawa 2010.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 1 (24 stycznia 2024r.)

Archiwum numerów

  • Numer 12, 13 grudnia 2023r.
  • Numer 11, 22 listopada 2023r.
  • Numer 10, 25 października 2023r.
  • Numer 9, 28 września 2023r.
  • Numer 8, 23 sierpnia 2023r.
  • Numer 7, 26 lipca 2023r.
więcej