Promocja książki o dziejach pszczyńskich synagog

Najpierw w Pszczynie, a kilka dni później w Krakowie odbyła się promocja książki Sławomira Pastuszki na temat historii pszczyńskich synagog i domów modlitw od połowy XVII wieku aż do lat 60. XX wieku: „Nic to innego, tylko Dom Boży..., czyli o dziejach pszczyńskich synagog”. Pieniądze z jej sprzedaży autor postanowił przeznaczyć na renowację grobu Samuela Skutscha.

W publikacji przedstawiono nie tylko losy funkcjonującej w latach 1835-1939 i istniejącej do dzisiaj synagogi, ale także domów modlitwy działających wcześniej i po zakończeniu II wojny światowej. Przy omówieniu tych miejsc znalazły się liczne informacje na temat ich właścicieli, historii miejscowej gminy żydowskiej i ważnych osób z nią związanych. To wszystko uzupełniają biogramy kantorów i sług synagogalnych. Niezwykłym rozdziałem są szczegółowe, wewnętrzne zasady funkcjonowania synagogi oraz opis zmian w liturgii, jakie zachodziły w niej na przestrzeni lat.
Pszczyńska promocja odbyła się w ratuszu podczas XII Spotkań z Kulturą Żydowską, natomiast krakowska w Centrum Społeczności Żydowskiej przy ulicy Miodowej.
Autorowi udało się zebrać blisko 1 600 zł na renowację grobu Samuela Skutscha, honorowego obywatela Pszczyny.
Książka została wydana przez Pszczyńskie Centrum Kultury przy udziale Urzędu Miejskiego. Można ją jeszcze kupić w sekretariacie PCKul.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 11 (31 lipca 2019r.)

Archiwum numerów

  • Numer 10, 11 lipca 2019r.
  • Numer 9, 13 czerwca 2019r.
  • Numer 8, 23 maja 2019r.
  • Numer 7, 9 maja 2019r.
  • Numer 6, 18 kwietnia 2019r.
  • Numer 5, 28 marca 2019r.
więcej