„Nic to innego, tylko Dom Boży”

W czwartek, 15 października w sali sesyjnej pszczyńskiego ratusza odbyła się promocja książki Sławomira Pastuszki na temat historii pszczyńskich synagog i domów modlitw od połowy XVII wieku aż do lat 60. XX wieku: „Nic to innego, tylko Dom Boży..., czyli o dziejach pszczyńskich synagog”.

W książce przedstawiono nie tylko losy funkcjonującej w latach 1835-1939 i istniejącej do dzisiaj synagogi, ale także domów modlitwy działających wcześniej i po zakończeniu II wojny światowej. Przy omówieniu tych miejsc znalazły się liczne informacje na temat ich właścicieli, historii miejscowej gminy żydowskiej i ważnych osób z nią związanych. To wszystko uzupełniają biogramy kantorów i sług synagogalnych. Niezwykłym rozdziałem są szczegółowe, wewnętrzne zasady funkcjonowania synagogi oraz opis zmian w liturgii, jakie zachodziły w niej na przestrzeni lat.
„Jako jeden z trzech obiektów sakralnych znajdujących się w ścisłym centrum Pszczyny, synagoga została zepchnięta w otchłań zapomnienia, jakby zupełnie wymazano ją z krajobrazu i historii naszego miasta. Nowe pokolenie pszczynian, często nieświadome dawnego przeznaczenia, kojarzy ten budynek tylko i wyłącznie z wyświetlanymi tam od 1942 roku filmami. Dla nielicznych pozostał on jednak nadal synagogą, zarówno w wymiarze duchowym, jak i jako jeden z symboli świadczących o wieloletniej historii pszczyńskiej gminy żydowskiej. (…). Podczas II wojny światowej odebrana, zbezczeszczona i wymazana z pamięci, dzisiaj synagoga symbolicznie powraca we wszystkich swych wymiarach dzięki tej publikacji” - pisze we wstępie do książki Sławomir Pastuszka.
W jej tytule autor umieścił fragment wersu z pierwszej Księgi Mojżeszowej, tradycyjnie widniejący nad drzwiami wejściowymi do synagog: „O, jakimże lękiem napawa to miejsce! Nic to innego, tylko dom Boży i brama do nieba!”.
Książka została wydana przez Pszczyńskie Centrum Kultury przy udziale Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

(r.)
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 11 (31 lipca 2019r.)

Archiwum numerów

  • Numer 10, 11 lipca 2019r.
  • Numer 9, 13 czerwca 2019r.
  • Numer 8, 23 maja 2019r.
  • Numer 7, 9 maja 2019r.
  • Numer 6, 18 kwietnia 2019r.
  • Numer 5, 28 marca 2019r.
więcej