Niebezpieczne pasje

Trudno przejść obok tej książki obojętnie - sprawia to nie tylko powrót do tragicznych wydarzeń z wyprawy 2013 roku w góry Karakorum czterech polskich himalaistów, z której dwóch jej uczestników pozostało na Broad Peak na zawsze, ale i samozaparcie samego autora.

Jacek Hugo-Bader za wszelką cenę chciał uczestniczyć w wyprawie poszukiwawczej ciał zaginionych Polaków, zorganizowanej przez Jacka Berbekę. Emocje towarzyszące tej kolejnej górskiej wyprawie, przezwyciężanie trudności, trudne rozmowy i nagrania, wywiady z rodzinami, także z uczestnikiem poprzedniej wyprawy Adamem Bieleckim, są podstawą tej ciekawej książki. Przy okazji ukazuje się nam świat ludzi gór, wcale nie taki różowy, jakim się wydaje z oddali - zawiści, zazdrości, pomówienia, oczerniania, szukania winnych - to jak mówi autor, odbicie także naszych ogólnopolskich „zalet”.
Piękny reporterski styl Jacka Hugo-Badera, w którym nie brak własnych odniesień, ale bez oceniania poszczególnych zachowań, bez ustawiania pod ścianę, jak zawsze urzeka. Liczne zdjęcia przyciągają uwagę. Miał powstać film, na razie jest tylko książka.
Jeśli komuś bliskie są górskie klimaty, polecam tę lekturę, jak mówi sam autor: „o najbardziej niezwykłej podróży jego życia”.

Jacek Hugo-Bader - ur. w Sochaczewie w 1957 roku, pedagog, reporter specjalizujący się w opowieściach z terenów byłego Związku Radzieckiego, związany od 1990 roku z „Gazetą Wyborczą”. Jego książki to „Rajska dolina wśród zielska”, „Biała gorączka”, „Dzienniki kołymskie”.

Jacek Hugo-Bader, Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak. Wyd. Znak. Kraków 2014.

Barbara Solarska
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 11 (18 listopada 2021r.)

Archiwum numerów

  • Numer 10, 21 października 2021r.
  • Numer 9, 16 września 2021r.
  • Numer 8, 18 sierpnia 2021r.
  • Numer 7, 15 lipca 2021r.
  • Numer 6, 17 czerwca 2021r.
  • Numer 5, 20 maja 2021r.
więcej