Nie ma pamięci o tych, którzy żyli. Fotografia Mieczysława Wielomskiego
W Stajniach Książęcych otwarto wystawę czasową prac Mieczysława Wielomskiego. To druga odsłona jego twórczości fotograficznej, przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Fotograficznym „Przeciw nicości”.
W centrum uwagi znajduje się cykl zatytułowany „Nie ma pamięci, o tych, którzy żyli”, inspirowany fragmentem starotestamentowej Księgi Koheleta. Artysta posłużył się w prezentowanym cyklu fotografią cyfrową, umiejętnie łącząc elementy z malarstwa XIX wieku z pejzażami miejskimi, które uwieczniał w czasie swych licznych wędrówek, głównie na Górnym Śląsku.
Zaplanowano oprowadzania kuratorskie. Informacje o terminach będą regularnie publikowane w aktualnościach oraz mediach społecznościowych Muzeum Zamkowego. Kuratorem wystawy jest Dominika Sulińska
Mieczysław Wielomski - wybitny polski artysta-fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Fotoklubu Rzeczpospolitej. Tworzył w różnych formacjach fotograficznych, takich jak Kron, Hard, Ladskapiści i Pictorial Team, a także Stowarzyszeniu Fotograficznym „Przeciw nicości”, które nosi jego imię. Otrzymał ponad sto nagród w krajowych i zagranicznych konkursach, w tym Sinar Photography Award i medal im. Jana Bułhaka. W 2017 roku został uhonorowany medalem Fotoklubu RP „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej”.
Fotografował głównie pejzaże górskie, a w ostatnich latach życia odkrył urok nizin wokół Goczałkowic i Pszczyny. Zmarł 4 marca 2018 roku, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo artystyczne.
powrót