Wspólne czytanie „Kordiana”
Na wyspie z Herbaciarnią odbyło się Narodowe Czytanie. Tym razem wspólną lekturą był dramat romantyczny autorstwa Juliusza Słowackiego. Lektorzy z pasją i zaangażowaniem interpretowali słowa poety.
„Kordian”, jedno z najważniejszych i najbardziej znanych dzieł Słowackiego, wymaga od czytelnika głębokiego zrozumienia i wrażliwości na język oraz symbolikę. To uniwersalna opowieść o walce jednostki z własnymi lękami, dążeniem do wolności i heroizmem, która do dziś pozostaje aktualna.
Juliusz Słowacki napisał „Kordiana” w Szwajcarii. W zamyśle miał być trylogią dotyczącą wydarzeń narodowych z lat 1825 -1831. Poeta ukończył jednak tylko pierwszą część - „Spisek koronacyjny”, a dalsze dwie części nigdy nie powstały. Utwór został opublikowany anonimowo w 1834 roku w Paryżu. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara Mikołaja I. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu.
powrót