Zaskakująca proza

Zbiór 17. opowiadań Haruki Murakamiego to proza zaskakująca, gdzie rzeczywistość miesza się z fikcją, jawa ze snem i najczęściej ta „inność”, w sposób niby oczywisty, wkracza w codzienne życie, splata się z nim, a czytelnik musi radzić sobie sam - może uznać elementy absurdalne za bajkę, może też szukać analogii do realnych relacji międzyludzkich i nad tą pełną niespodzianek prozą snuć refleksje, czego z pewnością i tak nie da się uniknąć. Pojawiają się sytuacje nieprzystające do realnego, codziennego dnia, np. zakochany, zielony zwierz w przydomowym ogródku, tańczący karzeł, fabryka słoni itp. i choć to nierzeczywiste, odnajdujemy w tekstach Murakamiego odbicie ludzkich lęków, wątpliwości, samotności, a także oczekiwań i nadziei. Autor zwraca uwagę na to, że absurd jest nieodłącznym składnikiem naszego życia, ale nie poucza nas, jak żyć i jak sobie radzić w tym dziwnym świecie.
Pomysłowość pisarza w zaskakiwaniu czytelnika niespodziankami jest godna podziwu, lekkie pióro nie stwarza problemów w przyswajaniu treści, choć trzeba się nad nią głęboko zastanowić.

Haruki Murakami - ur. w 1949 roku w Kioto, najsłynniejszy obecnie w literackim świecie japoński pisarz oraz tłumacz. Około 10 lat przebywał poza granicami kraju, we Włoszech i Stanach Zjednoczonych (był wykładowcą uniwersyteckim), by w 1995 roku powrócić do Japonii. Oprócz kilku zbiorów opowiadań, napisał powieści : Trylogia „Szczura””, „Koniec świata”, „Tańcz, tańcz, tańcz”, „Na południe od granicy, na zachód od słońca”, „Kronika ptaka nakręcacza”, „Underground”, „Kafka nad morzem”.

Haruki Murakami: Zniknięcie słonia. Tłum. A. Zielińska-Elliott. Wyd. Muza S A. Warszawa 2012.

Barbara Solarska
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 11 (18 listopada 2021r.)

Archiwum numerów

  • Numer 10, 21 października 2021r.
  • Numer 9, 16 września 2021r.
  • Numer 8, 18 sierpnia 2021r.
  • Numer 7, 15 lipca 2021r.
  • Numer 6, 17 czerwca 2021r.
  • Numer 5, 20 maja 2021r.
więcej