Erudycja i świetne pióro

Wyśmienite pisarstwo Pawła Huellego objawia się nie tylko w jego powieściach, opowiadaniach, ale także w bardzo krótkich formach - felietonach, esejach. Stwierdzić to można m.in. w książce pt. „Ulica świętego Ducha i inne historie”. To zbiór krótkich tekstów (71) pisanych w różnych okresach i drukowanych w prasie.

Zawierają one opowieści o ludziach, miejscach, wydarzeniach, a także ciekawostki, anegdotki, przemyślenia - co by było, gdyby…, przywołuje nazwiska pisarzy, artystów, filozofów.
Autor dzieli się swoimi wrażeniami z przeczytanych książek, artykułów, wierszy, wykazując się wielką erudycją i znajomością rzeczy. Wiele uwagi poświęca swojemu miastu, czyli Gdańskowi, rysując czasy jego świetności, rozwoju, różnorodności, jak i czasy przestoju i szarości. W tekstach sięga też po czasy antyczne, przez wieki średnie po współczesność.
Pisze recenzent o pisarstwie Huellego: „świat, który już dawno przeminął, w jego utworach nabiera niezwykłego blasku. Tętni życiem, uwodzi i hipnotyzuje”. To prawda.

Paweł Huelle - ur. w 1957 roku w Gdańsku, zmarł w listopadzie 2023, pisarz, scenarzysta, dramaturg, wykładowca, autor m.in. powieści „Weiser Dawidek”, „Mercedes- Benz. Z listów do Hrabala”, „Castorp”, „Opowieści chłodnego morza”, „Śpiewaj ogrody”, dramatów: „Kąpielisko Ostrów”, „Żółta łódź podwodna”, „Kolibra lot ostatni”, „Kursk”.

Paweł Huelle: Ulica świętego Ducha i inne historie. Wyd. Znak. Kraków 2016.

Barbara Solarska
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 9 (2 października 2024r.)

Archiwum numerów

  • Numer 8, 4 września 2024r.
  • Numer 7, 7 sierpnia 2024r.
  • Numer 6, 26 czerwca 2024r.
  • Numer 5, 29 maja 2024r.
  • Numer 4, 24 kwietnia 2024r.
  • Numer 3, 27 marca 2024r.
więcej