Siódmy tom „Kronik Pszczyńskich”

Podczas inauguracji Pszczyńskiego Jarmarku Świątecznego zaprezentowano kolejny, siódmy zeszyt „Kronik pszczyńskich”.

Liczący ponad 250 stron tom podzielono na sześć rozdziałów: Z kart historii, Książęta pszczyńscy, Muzea, wystawy, Pszczyna się zmienia, Wydarzenia i Wspomnienia. Każdy z nich przynosi interesujące teksty na temat historii miasta, zarówno tej sprzed wielu lat, jak i sprzed kilku miesięcy. I tak Joanna Strońska-Przybyła opisała mapę pszczyńskiego wolnego państwa stanowego Andreasa Hindenberga z 1636 roku, a ks. Mirosław Czyż remont wieży kościoła ewangelickiego w Pszczynie, który zakończył się w listopadzie ubiegłego roku.
Z kolei Halina Nocoń przygotowała artykuł o Państwowym Seminarium Nauczycielskim Męskim w Pszczynie, natomiast Jarosław Zawisza opisał konfiskatę dzwonów z powiatu pszczyńskiego w okresie II wojny światowej. Działalność Urzędu Stanu Cywilnego przybliżyła Beata Rozmus.
W rocznicę śmierci Jego Książęcej Wysokości Bolka, księcia von Pless, honorowego obywatela Pszczyny i Wałbrzycha, Mateusz Mykytyszyn zamieścił fragmenty „Wspomnień śląskiego księcia”. Ich uzupełnieniem jest rozmowa z 7. księciem von Pless, Peterem von Hochberg, następcą księcia Bolka.
Marian Małecki opowiedział o wystawie dotyczącej zakonu templariuszy, która została zorganizowana w Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w 900-lecie powstania zakonu, natomiast Dominika Sulińska o ekspozycji prac Andrzeja Czeczota.
W kolejnych rozdziałach możemy przeczytać artykuły m.in. ks. Damiana Gatnara o kościele Wszystkich Świętych, Małgorzaty Tkaczyk o nowej siedzibie Pszczyńskiego Centrum Kultury, Darii Kosko i Mirosławy Topały o Żłobku Miejskim, Oskara Piecucha o Ogrodach Daisy czy Beaty Sarneckiej-Uziałko o szyldach na pszczyńskich kamienicach.
Siódmy zeszyt „Kronik pszczyńskich” zamyka wspomnienie Piotra Buchty o swoim dziadku, Marcinie Bortelu.
Wydawcami „Kronik Pszczyńskich” są Urząd Miejski oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Nad ich redakcją czuwają Barbara Sopot-Zembok oraz Grzegorz Cempura.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 4 (24 kwietnia 2024r.)

Archiwum numerów

  • Numer 3, 27 marca 2024r.
  • Numer 2, 21 lutego 2024r.
  • Numer 1, 24 stycznia 2024r.
  • Numer 12, 13 grudnia 2023r.
  • Numer 11, 22 listopada 2023r.
  • Numer 10, 25 października 2023r.
więcej