„Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń”

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. To wielkie święto kultury, które co roku łączy tysiące osób w 50 krajach Starego Kontynentu. To bezpłatne atrakcje - warsztaty, prelekcje i wystawy, dzięki którym można poznać historię oraz tradycje swojego regionu.

W Polsce 31. edycję EDD obchodziliśmy pod hasłem „Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń”, podkreślając istotę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Koordynatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.
W rozumieniu Konwencji UNESCO, dziedzictwo niematerialne obejmuje: tradycje i przekazy ustne, w tym język, jako nośnik niematerialnego dziedzictwa kulturowego, sztuki widowiskowe, wiedzę i praktyki dotyczące przyrody i wszechświata, umiejętności związane z rzemiosłem tradycyjnym oraz zwyczaje, rytuały i obrzędy świąteczne.
W sobotę, 16 września w otoczeniu zabytkowych obiektów architektury drewnianej pszczyńskiego skansenu, uczestnicy Europejskich Dni Dziedzictwa mogli poznać regionalne tradycje ziemi pszczyńskiej. Podczas spaceru po skansenie zapoznali się z historią zabytkowych obiektów oraz uczestniczyli m.in. w warsztatach kulinarnych ze śląską kuchnią w roli głównej.
O najbardziej charakterystycznych elementach stroju pszczyńskiego opowiedziała Magdalena Toboła-Feliks, etnolog, adiunkt w Dziale Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic. Prześledziła, krok po kroku, zmiany zachodzące w kroju/fasonie oraz kolorystyce jego elementów.
Uzupełnieniem prelekcji był pokaz jej filmu o pszczyńskim stroju, który powstał w skansenie w maju tego roku w ramach projektu „Wystrój się w strój”.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 3 (27 marca 2024r.)

Archiwum numerów

  • Numer 2, 21 lutego 2024r.
  • Numer 1, 24 stycznia 2024r.
  • Numer 12, 13 grudnia 2023r.
  • Numer 11, 22 listopada 2023r.
  • Numer 10, 25 października 2023r.
  • Numer 9, 28 września 2023r.
więcej