„Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń”
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. To wielkie święto kultury, które co roku łączy tysiące osób w 50 krajach Starego Kontynentu. To bezpłatne atrakcje - warsztaty, prelekcje i wystawy, dzięki którym można poznać historię oraz tradycje swojego regionu.
W Polsce 31. edycję EDD obchodziliśmy pod hasłem „Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń”, podkreślając istotę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Koordynatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.
W rozumieniu Konwencji UNESCO, dziedzictwo niematerialne obejmuje: tradycje i przekazy ustne, w tym język, jako nośnik niematerialnego dziedzictwa kulturowego, sztuki widowiskowe, wiedzę i praktyki dotyczące przyrody i wszechświata, umiejętności związane z rzemiosłem tradycyjnym oraz zwyczaje, rytuały i obrzędy świąteczne.
W sobotę, 16 września w otoczeniu zabytkowych obiektów architektury drewnianej pszczyńskiego skansenu, uczestnicy Europejskich Dni Dziedzictwa mogli poznać regionalne tradycje ziemi pszczyńskiej. Podczas spaceru po skansenie zapoznali się z historią zabytkowych obiektów oraz uczestniczyli m.in. w warsztatach kulinarnych ze śląską kuchnią w roli głównej.
O najbardziej charakterystycznych elementach stroju pszczyńskiego opowiedziała Magdalena Toboła-Feliks, etnolog, adiunkt w Dziale Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic. Prześledziła, krok po kroku, zmiany zachodzące w kroju/fasonie oraz kolorystyce jego elementów.
Uzupełnieniem prelekcji był pokaz jej filmu o pszczyńskim stroju, który powstał w skansenie w maju tego roku w ramach projektu „Wystrój się w strój”.
powrót