Fajans polski i europejski na salonach zamkowych

Do końca listopada na wystawie czasowej w Muzeum Zamkowym prezentowana jest kolekcja fajansu delikatnego ze zbiorów profesora Wojciecha W. Kowalskiego. Obejmuje ponad 260 obiektów z XIX wieku. Zobaczyć tu można m.in. wyroby powstałe w kilkudziesięciu wytwórniach europejskich w licznych odmianach pod względem technologii i techniki dekoracji.9037306

Wystawa prezentuje szerokie spektrum tematów, stylów i motywów dekoracyjnych, dając rozeznanie w możliwościach twórców, a także w upodobaniach i potrzebach ówczesnych odbiorców. Ich dekoracje są wciągającą ilustrowaną kroniką wydarzeń w XIX-wiecznej Europie, dokumentacją zainteresowań i fascynacji, np. wędrówkami turystyczno-krajoznawczymi czy Dalekim Wschodem, wreszcie zwierciadłem mody.
Można zobaczyć realizowane przez wiele manufaktur serie wedut Paryża, Pragi czy Berlina z ich znanymi budowlami, widoki architektury włoskiej, angielskiej, pejzaże ze Szwajcarii, widoki zamków nad Renem i Mozelą. Są przykłady podejmowanych wątków literackich i mitologicznych, m.in. bajki de la Fontaine’a na unikatowym talerzu fajansowym z Sèvres czy biograficznych - talerze z serii prezentującej życie i bohaterską śmierć księcia Józefa Poniatowskiego z Choisy-le-Roi, sceny bitew i kampanii napoleońskich.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 6 (26 czerwca 2024r.)

Archiwum numerów

  • Numer 5, 29 maja 2024r.
  • Numer 4, 24 kwietnia 2024r.
  • Numer 3, 27 marca 2024r.
  • Numer 2, 21 lutego 2024r.
  • Numer 1, 24 stycznia 2024r.
  • Numer 12, 13 grudnia 2023r.
więcej