Spotkanie autorskie. Franciszek Szczepańczyk - człowiek kilku epok

W ostatni czwartek marca w Szkole Podstawowej nr 2 w Pszczynie odbyło się spotkanie promujące najnowsze wydawnictwo Instytutu Korfantego: „Franciszek Szczepańczyk. Życie i dzieło kronikarza codzienności” autorstwa Jarosława Zawiszy.

Spotkanie poprowadził dr Michał Sikora z Instytutu Korfantego, a w dyskusji zabrali głos m.in. dr Halina Nocoń oraz wnuk Franciszka Szczepańczyka - Józef Szczepańczyk. Można było również usłyszeć wiele ciekawostek, anegdot i wspomnień osób, które na co dzień miały kontakt z Franciszkiem Szczepańczykiem. Swoimi uwagami podzielił się m.in. pan Kazimierz, który wspominał tę postać jako osobę zawsze oddaną ludziom, której największą zasługą było założenie i uruchomienie polskiej szkoły na Strzelnicy, a pasją nauczycielstwo, wiara i pisarstwo.
Wybór miejsca spotkania nie był przypadkowy. Jak tłumaczył autor książki, to tutaj, w szkole na Strzelnicy, Franciszek Szczepańczyk mieszkał i był jej kierownikiem. Ponadto w pobliżu znajduje się Młyn Morawca, w którym mieszkała rodzina Szczepańczyków, a w niedalekiej odległości od szkoły jest ulica Franciszka Szczepańczyka.
Spotkanie podzielono na kilka części związanych z konkretnymi latami działalności bohatera monografii.

Agnieszka Sinka-Pietras
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 6 (26 czerwca 2024r.)

Archiwum numerów

  • Numer 5, 29 maja 2024r.
  • Numer 4, 24 kwietnia 2024r.
  • Numer 3, 27 marca 2024r.
  • Numer 2, 21 lutego 2024r.
  • Numer 1, 24 stycznia 2024r.
  • Numer 12, 13 grudnia 2023r.
więcej