Wiosna z Fryderykiem

Jak co roku, Muzeum Zamkowe w Pszczynie zaprasza na cykl koncertów pt. „Wiosna z Fryderykiem w zamku pszczyńskim”, których program układany jest wokół dzieła najwybitniejszego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.

Tegoroczna edycja niesie ze sobą wyjątkowe przesłanie, jest bowiem wyrazem sprzeciwu przeciwko złu, którego obecnie doświadcza Ukraina, dlatego wśród wykonawców usłyszymy pianistów reprezentujących Polskę, Łotwę, Litwę i Ukrainę.
Termin, w którym odbywają się koncerty, nie jest przypadkowy. Przypomnijmy, że Fryderyk Chopin urodził się 1 marca 1810 roku. Wprawdzie w dokumentach parafii w Brochowie, gdzie mały Fryderyk był chrzczony, zapisano datę 22 lutego, jednak zarówno sam kompozytor, jak i jego rodzina celebrowali urodziny w marcu.
W kolejne cztery soboty, od 11 marca aż do 1 kwietnia, w Sali Lustrzanej wystąpią znakomici pianiści, artyści o wielkiej wrażliwości i niezwykłej wyobraźni muzycznej. W ich interpretacjach usłyszymy prócz kompozycji Chopina, również dzieła Franciszka Schuberta, Jana Sebastiana Bacha oraz Victora Kosenko, ukraińskiego kompozytora tworzącego na przełomie XIX i XX wieku.
Polską szkołę reprezentować będą dwaj młodzi, utalentowani pianiści - 19-letni bielszczanin Mateusz Dubiel oraz starszy o rok Krzysztof Wierciński. Obaj są laureatami 51. ogólnopolskiego konkursu im. Fryderyka Chopina, który odbył się w Warszawie w ubiegłym roku.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 6 (26 czerwca 2024r.)

Archiwum numerów

  • Numer 5, 29 maja 2024r.
  • Numer 4, 24 kwietnia 2024r.
  • Numer 3, 27 marca 2024r.
  • Numer 2, 21 lutego 2024r.
  • Numer 1, 24 stycznia 2024r.
  • Numer 12, 13 grudnia 2023r.
więcej