Muzeum Pszczyny i Ziemi Pszczyńskiej coraz bliżej

Na ostatniej w roku ubiegłym sesji radni miejscy podjęli uchwałę zmierzającą do utworzenia w Pszczynie muzeum, do zadań którego będzie należeć gromadzenie, przechowywanie, opracowywanie, konserwacja, udostępnianie i upowszechnianie zbiorów obejmujących dziedzictwo materialne i niematerialne miasta Pszczyny oraz historycznej ziemi pszczyńskiej z zakresu archeologii, historii, etnografii, sztuki, geologii, militariów, przyrody i dziedzin pokrewnych.

Pierwszy krok w stronę powołania do życia muzeum został zrobiony w październiku 2018 roku. Wtedy to Rada Miejska przyjęła uchwałę intencyjną w sprawie podjęcia działań prowadzących do utworzenia w Pszczynie samorządowej instytucji kultury pod nazwą Muzeum Historii Pszczyny. Od tego czasu zmieniono pierwotną nazwę na Muzeum Pszczyny i Ziemi Pszczyńskiej, poszerzając w ten sposób zakres działania muzeum.
O potrzebie powstania muzeum, które gromadziłoby, przechowywało i udostępniało zbiory kultury materialnej i niematerialnej miasta Pszczyny i ziemi pszczyńskiej, mówi się od wielu lat. Pierwsze próby powołania takiej placówki sięgają lat trzydziestych ubiegłego wieku. W roku 1935 o utworzenie muzeum miejskiego zabiegało Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Niestety, bez powodzenia.
Zbiory muzeum mają dotyczyć historii Pszczyny i ziemi pszczyńskiej. Od zabytków archeologicznych pozyskanych w czasie prac prowadzonych na terenie miasta rozpoczynając, przez wyroby pszczyńskich firm i rzemieślników, po materiały ikonograficzne, ukazujące Pszczynę od końca XIX wieku aż po lata 90. XX wieku oraz pamiątki związane z powstaniami śląskimi, a także pierwszą i drugą wojną światową.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 6 (26 czerwca 2024r.)

Archiwum numerów

  • Numer 5, 29 maja 2024r.
  • Numer 4, 24 kwietnia 2024r.
  • Numer 3, 27 marca 2024r.
  • Numer 2, 21 lutego 2024r.
  • Numer 1, 24 stycznia 2024r.
  • Numer 12, 13 grudnia 2023r.
więcej