Na chwałę Bogu, ludziom na uciechę!

Miesiąc listopad to czas zadumy, spokoju, przemyśleń. To czas wyciszenia w przyrodzie, chociaż życie pędzi dalej i to szybko.

I właśnie w ten listopadowy nastrój wkradają się dźwięki pięknej muzyki, która rozbrzmiewa w naszych kościołach i nie tylko. Listopad to miesiąc poświęcony muzyce kościelnej, organistom, śpiewakom, muzykom - 22-gi dzień tego miesiąca to dzień św. Cecylii, patronki kościelnego śpiewu i muzyki.
W Pszczynie od lat urządza się koncerty z cyklu „Musica da chiesa” czyli muzyka w kościele. W tym roku zmieniono trochę program festiwalu, rozbijając koncerty weekendowe (piątek, sobota, niedziela) na niedzielne, tzn. na trzy kolejne niedziele. I tak w niedzielę, 6 listopada o godz. 18.00 wystąpił Męski Zespół Wokalny „Calvi Cantores”pod dyrekcją Tomasza Pawła Sadownika (kościół pw. Podwyższenia Krzyża św.), 13 listopada o godz. 16.00 zagrali muzycy Tomasz Barcik na organach i Anna Utmańczyk-Barcik na altówce (kościół Ewangelicko-Augsburski) i 20 listopada o godz. 16.00 na harfie Marta Sandurska i na flecie Katarzyna Popek.
Organizatorem festiwalu było jak zwykle Pszczyńskie Towarzystwo Muzyczne „Con Fuoco”. Włączyły się też parafie, zarządy osiedli, powiat, Pszczyńskie Centrum Kultury. Mieliśmy okazję w trzy niedziele być na koncertach, rozkoszować się piękną muzyką, męskim śpiewem, mogliśmy oderwać się od rzeczywistości, zatopić się w myślach, marzeniach, modlitwie - kościoły bowiem posiadają świetną akustykę i stwarzają niebywałą okazję dla podniosłych, artystycznych przeżyć.

ŁP
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 5 (29 maja 2024r.)

Archiwum numerów

  • Numer 4, 24 kwietnia 2024r.
  • Numer 3, 27 marca 2024r.
  • Numer 2, 21 lutego 2024r.
  • Numer 1, 24 stycznia 2024r.
  • Numer 12, 13 grudnia 2023r.
  • Numer 11, 22 listopada 2023r.
więcej