Poetycki debiut

Następny tomik poetycki w Pszczynie - to „Kulejące Anioły” Ewy Witke. Nie bez kozery posłużyła się autorka określeniem, którego treść znana jest jako hasło pszczyńskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, związanego m.in. z budową domu w Piasku.

Własne doświadczenia pozwalają autorce doskonale zrozumieć zarówno osoby cierpiące, jak i ból, rozpacz, a także często bezsilność najbliższych. Ten tomik, jak mówi, dedykuje dzieciom chorym i ich matkom oraz opiekunom i jako cegiełkę oddaje na budowę domu w Piasku. „Tomik „Kulejące Anioły” to opowieść zamknięta w poezji, mówiąca o najtrudniejszych uczuciach matek dzieci niepełnosprawnych i nie tylko... .”
77 wierszy zawiera więc treści dotyczące ciężkich problemów, z którymi przychodzi się borykać znacznej części społeczeństwa. Jest to lektura głęboka w swoim przesłaniu i bardzo emocjonalna.
Ewa Witke studiowała finanse na Akademii Ekonomicznej w Katowicach, prowadziła działalność biznesową jako właścicielka placówek gastronomicznych w Katowicach, organizowała w nich często (a także w przedszkolach, do których uczęszczały jej dzieci) akcje charytatywne, festyny, spotkania świąteczne dla dzieci niepełnosprawnych, jak i wychowanków domu dziecka.
Poza tym jest podróżnikiem, nurkiem z uprawnieniami PADI, żeglarzem i narciarzem, lubi dobrą literaturę. Wydana właśnie książka jest jej debiutem poetyckim, wcześniej brała udział w licznych konkursach poetyckich. Od 10 lat mieszka w pobliżu Pszczyny, czyli na terenach, z których pochodzi jej rodzina ze strony matki.
Tym tomikiem chciałaby zamknąć pewien etap, a równocześnie pobudzić społeczność do szerszego zainteresowania się problemami osób pokrzywdzonych przez chorobę czy niepełnosprawność. Może się uda?

Barbara Solarska
Tęcza
wierszami odbijam się od smutków
niczym wiosłem od brzegu
wtopiona we własne poczucie
przychylności surowego losu

żyję pełnym oddechem
gubiąc buty
doganiam uśmiech
miłość zdziwiona patrzy
w moją stronę

w przeciągu stawiam
stracone dni
niech wywiewa
bo tęcza jutrzejszego dnia
czeka

Tomik do nabycia w pszczyńskich księgarniach oraz w Biurze Informacji Turystycznej w Bramie Wybrańców.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 11 (18 listopada 2021r.)

Archiwum numerów

  • Numer 10, 21 października 2021r.
  • Numer 9, 16 września 2021r.
  • Numer 8, 18 sierpnia 2021r.
  • Numer 7, 15 lipca 2021r.
  • Numer 6, 17 czerwca 2021r.
  • Numer 5, 20 maja 2021r.
więcej