Pszczyna z bliska, czyli spacer z przewodnikiem

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej przygotowała nową atrakcję. Oferuje cztery wersje pieszych wycieczek po mieście z przewodnikiem.

- Nadarza się świetna okazja, aby odkryć historię miasta, jego tajemnice czy najważniejsze zabytki. Pomogą w tym lokalni przewodnicy, którzy znają Pszczynę od podszewki i gwarantują, że zobaczymy to, co najważniejsze. Naszą nową ofertę kierujemy zarówno do mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Pszczynę - mówi Jacek Patyk, prezes Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.
Do wyboru są cztery trasy tematyczne: w angielskim stylu, od średniowiecza po nową dzielnicę, śladami mieszkańców wyznania mojżeszowego oraz Wielkiej Wojny, podczas której Pszczyna zwana była „małym Berlinem”.
Pierwsza oferuje kontakt z historią i przyrodą w jednym z najpiękniejszych zespołów parkowo-pałacowych w kraju. Druga przybliża założenia urbanistyczne miasta od wieków średnich po dziewiętnastowieczną dzielnicę, która po dzień dzisiejszy zachowała charakter tzw. miasta - ogrodów.
Przez wieki Pszczyna była domem dla Polaków, Żydów i Niemców. Razem tworzyli wielokulturowe oblicze miasta, w którym mieszały się zwyczaje i języki. Spacer śladami mieszkańców wyznania mojżeszowego to wyprawa w przeszłość, w świat, którego już nie ma. Poznamy historię, tradycje i obyczaje, które przez wieki budowały tożsamość Żydów pszczyńskich.
Dwudziesty wiek zaznaczył się niezwykle mocno w historii Pszczyny. Mimo swojego peryferyjnego, nadgranicznego położenia, to właśnie w zamku książąt Hochberg von Pless w latach I wojny światowej podejmowano kluczowe decyzje dotyczące jej przebiegu oraz losów ówczesnych układów w światowej polityce. Podążając śladami cesarzy, królów i książąt dowiemy się, jak to się stało, że Pszczyna na blisko dwa lata została nieformalną stolicą cesarstwa niemieckiego epoki wilhelmińskiej.
- W Pszczynie jest wiele miejsc, które codziennie mijamy, a z którymi łączą się ważne dzieje, nieraz o zasięgu międzynarodowym. Spacerując z przewodnikiem, nie tylko będziemy podziwiać architekturę i piękne, zielone zakątki, ale także weźmiemy udział w niezwykłej opowieści o naszym mieście. Program czterech wycieczek został zaplanowany z myślą o turystach, ale historie, które będzie można usłyszeć, detale, na które oprowadzający będą zwracać uwagę, na pewno zaskoczą również naszych mieszkańców - mówi Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.


Zapisy na spacery po Pszczynie z przewodnikiem miejskim przyjmowane są osobiście, mailowo (pszczyna@slaskie.travel) i telefonicznie (32 212 99 99) w Biurze Informacji Turystycznej, Rynek 19. Więcej informacji: www.pszczyna.info.pl.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 4 (24 kwietnia 2024r.)

Archiwum numerów

  • Numer 3, 27 marca 2024r.
  • Numer 2, 21 lutego 2024r.
  • Numer 1, 24 stycznia 2024r.
  • Numer 12, 13 grudnia 2023r.
  • Numer 11, 22 listopada 2023r.
  • Numer 10, 25 października 2023r.
więcej