Mój zachwyt

Rozbłyski, lśnienia, koronki myśli, precyzja i wyczucie słowa, elegancja w doborze skojarzeń i wyrażeń. Przekaz jasny i wyrazisty, jednym słowem - literatura wysokich lotów. To zbiór esejów-impresji łączących muzykę, pejzaże i włóczęgę samochodem przez bliższe i dalsze strony („Są pejzaże dokładające się do muzyki i muzyka dekorująca pejzaż”.).

Obrazy, w których przeszłość przeplata się z teraźniejszością, muzyka (klasyczna, jazzowa, ludowa, polska i zagraniczna) słuchana podczas spokojnego przemieszczania się samochodem i odpowiednio dobrana do mijanego krajobrazu czy to na drogach południowej Europy czy też na polskich bezdrożach, wrażenia, umiejętność doceniania codziennych drobiazgów - to wszystko stanowi zbiór refleksji autora na temat życia, literatury, muzyki, przeszłości. Jak mówi pisarz, „Jesteśmy przypisani obrazom, dźwiękom, frazom, wersom i pejzażom w zasadzi do śmierci”. Miłośnikom pięknego słowa gorąco polecam.

Eustachy Rylski - ur. w 1944 r. w Nawojowej koło Nowego Sącza, prozaik, dramaturg, scenarzysta, autor powieści „Stankiewicz”, „Powrót”, „Człowiek w cieniu”, „Warunek”, „Na grobli”, „Obok Julii”, „Blask”, pięciu sztuk teatralnych, trzech zbiorów opowiadań.

Eustachy Rylski: „Jadąc”. Wyd. „Wielka Litera”. Warszawa 2021.
Barbara Solarska
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 4 (24 kwietnia 2024r.)

Archiwum numerów

  • Numer 3, 27 marca 2024r.
  • Numer 2, 21 lutego 2024r.
  • Numer 1, 24 stycznia 2024r.
  • Numer 12, 13 grudnia 2023r.
  • Numer 11, 22 listopada 2023r.
  • Numer 10, 25 października 2023r.
więcej