60 lat...

To już trzecia w tym roku wystawa „Zdrzadełka”, czyli klubu plastyków nieprofesjonalnych, z okazji obchodzonej w tym roku 60. rocznicy powstania klubu. Wernisaż miał miejsce 17. lipca w Stajniach Książęcych w pomieszczeniu dawnej masztalni (tu działała też przez kilka lat kawiarenka). Uczestniczyli w wernisażu przedstawiciele władz powiatu i miasta, a także Muzeum Regionalnego w Bestwinie, z którym „Zdrzadełko” jest w stałym kontakcie. Obrazy artystów klubu oglądać można do 12 września.

Pierwsza wystawa dostępna online miała miejsce w czerwcu w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza” w Tychach. Druga, także związana z jubileuszem, trwająca przez lipcowy miesiąc, gościła w szacownym lokalu Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej. Czwarta, prawdopodobnie, jeśli wirus nie pokrzyżuje planów, znajdzie swoje miejsce w Pszczyńskim Centrum Kultury.
60 lat to sporo, warto więc przywołać początki działalności klubu, czyli rok 1961, kiedy to z inicjatywy ówczesnego inspektora oświaty w Pszczynie, Wincentego Witoszka, powołano zespół nauczycieli plastyków z przewodniczącym, nauczycielem LO Zbigniewem Klimczakiem. Frekwencja po pierwszych spotkaniach była mizerna, dzięki jednak zaangażowaniu nauczycielki i kierowniczki przedszkola nr 1 w Pszczynie pani Marii Foltys, przy współpracy z Anną Klaus i Jarosławem Serkizowskim, działalność się ożywiła. Pani Foltys (autorka artykułów w prasie pedagogicznej, książki „Wychowanie przez sztukę” oraz współautorka pozycji książkowej „Sztuka plastyczna w wychowaniu przedszkolnym”) została instruktorką i przewodniczącą koła liczącego wtedy 20 członków.

Barbara Solarska
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 5 (12 maja 2022r.)

Archiwum numerów

  • Numer 4, 14 kwietnia 2022r.
  • Numer 3, 17 marca 2022r.
  • Numer 2, 17 lutego 2022r.
  • Numer 1, 20 stycznia 2022r.
  • Numer 12, 16 grudnia 2021r.
  • Numer 11, 18 listopada 2021r.
więcej