Pomnik Historii

Na podstawie Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 kwietnia „Pszczyna - zespół zamkowo-parkowy” ze względu na wartości artystyczne, historyczne i naukowe oraz autentyczność i integralność jednej z najcenniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce, w której zachował się niemal kompletny wystrój i wyposażenie z przełomu XIX i XX wieku, został uznany za Pomnik Historii.

Tym najwyższym wyróżnieniem nagradzane są obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Pszczyński zespół zamkowo-parkowy stanowi wspaniały przykład przemian w architekturze i otoczeniu środkowoeuropejskich siedzib magnackich.
- Ta decyzja zapadła na najwyższym szczeblu. Odpowiednie dokumenty podpisali prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Natomiast prezydenckie rozporządzenie nie dotyczy wyłącznie Muzeum Zamkowego, ale również parku, oficyny zamkowej czy Bramy Chińskiej. Świadczy to, że zespół zamkowo-parkowy rzeczywiście można traktować jako zabytek o najwyższej, nawet światowej wartości. Możemy się nim chwalić, ale jednocześnie musimy o niego dbać i otaczać wielką troską. Poza niewątpliwym zaszczytem bycia w tym elitarnym gronie, a przypomnę, że tylko 113 zabytków w Polsce zostało uznanych za Pomnik Historii, łatwiej będzie pozyskiwać środki finansowe na remonty czy prace konserwatorskie obiektów, które znajdują się na tym terenie - mówi Maciej Kluss, dyrektor Muzeum Zamkowego.
Obszar Pomnika Historii obejmuje zamek, oficynę, Bramę Wybrańców, Bramę Chińską, dawne zabudowania gospodarcze oraz park krajobrazowy wraz z zachowanymi przykładami architektury ogrodowej i obiektami grobowymi.
Jak informuje Narodowy Instytut Dziedzictwa, Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Jego rangę podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 11 (18 listopada 2021r.)

Archiwum numerów

  • Numer 10, 21 października 2021r.
  • Numer 9, 16 września 2021r.
  • Numer 8, 18 sierpnia 2021r.
  • Numer 7, 15 lipca 2021r.
  • Numer 6, 17 czerwca 2021r.
  • Numer 5, 20 maja 2021r.
więcej