Artystyczne drogi pszczyńskich plastyków

Pszczyńskie środowisko artystyczne doczekało się publikacji dokumentującej twórczość malarzy, rzeźbiarzy, grafików i rysowników. Wydany niedawno „Słownik pszczyńskich artystów plastyków XX wieku” zawiera ponad 40 sylwetek sławnych i mniej znanych twórców działających lokalnie, ale też za granicą. Autorką haseł jest Agnieszka Chlebek-Rolska przy współpracy Janiny Czeczot-Kiedos, Grzegorza Cempury i Aleksandra Spyry.

Układ biogramów jest alfabetyczny. Każdy z nich zawiera podstawowe informacje o życiu, dokonaniach i twórczości przedstawianej osoby. To historie ludzi, które są jednocześnie opisem życia artystycznego, jakie toczyło się na ziemi pszczyńskiej w minionym wieku, m.in. grup twórczych, wystaw czy plenerów.
- Ich twórczość artystyczna nierozerwalnie połączona jest z miejscem, w którym tworzyli. To element naszego dziedzictwa, spadek otrzymany od poprzednich pokoleń. Karta historii będąca opowieścią o naszej ukochanej małej ojczyźnie musiała mieć odzwierciedlenia w postaci wydanego słownika - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.
Bohaterami leksykonu są artyści przynależący do różnych pokoleń i generacji artystycznych. Przykładowo, nota biograficzna Izabeli Cieszko, rocznik 1987, organizatorki m.in. festiwalu ceramiki i efektownej parady „glinoludów”, sąsiaduje z biogramem Andrzeja Czeczota, rocznik 1933, który debiutował w tygodniku „Szpilki” w 1956 roku, a podczas pobytu na emigracji w latach 1982-1992 swoje rysunki i karykatury publikowała m.in. w takich tytułach, jak „The New Yorker” , „The New York Times” czy „The Wall Street Journal”.
- Jestem przekonana, że słownik będzie ważnym źródłem wiedzy o rodzimej sztuce i dziełach artystów XX wieku. Zdobywanie wiedzy o ojczyźnie lokalnej uczy miłości do tej ziemi, ale też pokory wobec artystów i ich dorobku - mówi starosta pszczyński, Barbara Bandoła.
Książka otwiera przed czytelnikiem kolejne karty z historii ziemi pszczyńskiej.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 11 (18 listopada 2021r.)

Archiwum numerów

  • Numer 10, 21 października 2021r.
  • Numer 9, 16 września 2021r.
  • Numer 8, 18 sierpnia 2021r.
  • Numer 7, 15 lipca 2021r.
  • Numer 6, 17 czerwca 2021r.
  • Numer 5, 20 maja 2021r.
więcej