Magiczne realia

Piękna opowieść - bajka, baśń dla dorosłych, w której kanwę stanowi domniemane życie Jakuba Szeli, chłopskiego bohatera, pogromcy szlachty w czasach rabacji czyli rzezi galicyjskiej z 1846 roku.

Nie jest to w żadnym razie powieść historyczna, jedynie w wyobraźni autora, możliwość przeobrażenia się chłopskiego syna z poniżanego, wypędzonego z rodzicielskiego domu, pogardzanego przez pana na folwarku parobka, w przywódcę chłopskiego buntu, który prowadzi chłopów do okrutnej zemsty na ciemiężycielach. Nic nie jest tu jednak podane w konkretach, Jakub bowiem sprzymierza się ze światem magii, groźnej bądź przyjaznej przyrody, wierzeń, legend i mitów. Autor prowadzi czytelnika m.in. przez tajemniczy podziemny świat króla węży, w przestrzenie zamieszkałe przez wiedźmy, czarty i potwory.
Z pewnością książka nie każdego będzie satysfakcjonowała, ale warto dać się uwieść językowi, jego urodzie, a także intrygującej fabule, w której chce się wiedzieć, dokąd prowadzi bohaterów.
Uzupełnieniem powieści jest posłowie historyka UJ przedstawiające konkretne, historyczne fakty z tego okrutnego, chłopskiego powstania i jego tragicznego końca, w którym galicyjscy chłopi wykorzystani zostali przez urzędników cesarskich w rozgrywkach przeciwko polskiej szlachcie.

Radek Rak - ur. w 1987 roku, zamieszkały w Krakowie, lekarz weterynarii. Oprócz omawianej napisał jeszcze dwie powieści: „Kocham cię, Lilith” i „Puste niebo”. „Baśń o wężowym sercu” otrzymała Literacką Nagrodę Nike za rok 2020.

Radek Rak: Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli. Wyd. powergraph. Warszawa 2020.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 7 (21 lipca 2022r.)

Archiwum numerów

  • Numer 6, 22 czerwca 2022r.
  • Numer 5, 12 maja 2022r.
  • Numer 4, 14 kwietnia 2022r.
  • Numer 3, 17 marca 2022r.
  • Numer 2, 17 lutego 2022r.
  • Numer 1, 20 stycznia 2022r.
więcej