Drugi tom powieści o Daisy

Jak wszystko inne, tak i tematy literackie mają swój pierwszy raz. Powieść pt. „Daisy - błękitna tożsamość” to pierwsza w historii biografia księżnej pszczyńskiej w wersji fabularnej. Właśnie ukazał się jej drugi tom.

Książka skupia się wokół życia osobistego księżnej von Pless. - Zdarzenia znane i nieznane czytelnikowi ożywają na kartach książki, tworząc panoramiczny obraz świata, który zniknął już dawno za symboliczną linią indywidualnych wspomnień. Podróż, która stwarza możliwość spędzenia czasu z podziwianą osobą, to głębokie i tajemnicze doświadczenie. Myślę, że każdy, kto sięgnie po tę powieść, przekona się o tym osobiście - mówi jej autor Zbigniew Niedźwiecki Ravicz, który również napisał sztukę teatralną o księżnej. Jej premiera odbyła się w 2013 roku na deskach teatru Hochbergów w Szczawnie Zdroju.
Książka powstała w oparciu o pamiętniki bohaterki oraz źródła historyczne dotyczące arystokracji europejskiej przełomu XIX i XX wieku. Chociaż świat ostatniej pani na zamku Książ i w Pszczynie zniknął już za symbolicznym horyzontem przeszłości, to jednak nie przestaje fascynować. Autor opowiada o nim barwnie i emocjonalnie.
W 2017 roku powieść została uhonorowana nagrodą Klemensa Janickiego (Ianiciusem) za wartości literackie i historyczne.
Książkę można kupić w Biurze Informacji Turystycznej (Rynek 19).

(red.)
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 6 (17 czerwca 2021r.)

Archiwum numerów

  • Numer 5, 20 maja 2021r.
  • Numer 4, 22 kwietnia 2021r.
  • Numer 3, 18 marca 2021r.
  • Numer 2, 19 lutego 2021r.
  • Numer 1, 21 stycznia 2021r.
  • Numer 12, 18 grudnia 2020r.
więcej