O pamięci i zapominaniu

Piękna, interesująca książka, w której egzotyka miesza się z konkretami historii, wyrachowanie z delikatnością kruchych uczuć, pamięć z niepamięcią.

Akcja powieści toczy się w Malezji, wydarzenia nie biegną chronologicznie, toteż czytelnik musi zadać sobie trud łączenia poszczególnych wątków. Autor porusza także sprawy dosyć odległe dla nas i raczej rzadkie w literaturze pięknej - wprowadza czytelnika w arkana wiedzy o niezwykłej sztuce projektowania ogrodów, konkretnie ogrodu japońskiego, a twórcami takiego baśniowego raju są bohaterowie powieści obdarzeni talentem i pasją. Były cesarski ogrodnik Japończyk Aritomo jest również uzdolnionym drzeworytnikiem i mistrzem tatuażu. Na wykonanie niezwykłego tatuażu, jako rodzaju wyrafinowanego obrazu, poświęca wiele tygodni.
Pokiereszowane życie głównej bohaterki - narratorki toczy się między pamięcią o okropnościach II wojny światowej, w którą była uwikłana jako więźniarka japońskiego obozu koncentracyjnego w czasie okupacji Malezji, a niepamięcią towarzyszącą przemijaniu czasu. Nietuzinkowe losy dwojga głównych bohaterów znalazły swój azyl, przynajmniej na jakiś czas, w niezwykłym ogrodzie, który powstawał dzięki ich pracy. Powieść zawiera intrygujące wątki nie do końca rozwiązane oraz pytania, na które nie ma prostej odpowiedzi lub nie ma jej wcale.
W recenzji Joanna Bator pisze: „Piękna i zmysłowa historia Yun Ling i Aritomo, rozgrywająca się w egzotycznej scenerii Malezji, zabiera czytelnika w niezwykłą , porywającą literacką podróż przez czas, uczucia, historię.”

Tan Twan Eng - ur. w 1972 roku malezyjski pisarz. Studiował prawo na Uniwersytecie w Londynie, pracował jako adwokat w Kuala Lumpur w Malezji, obecnie mieszka w Kapsztadzie. Jego pierwsza powieść to „The Gift of Rain”(2007), druga to „Ogród wieczornych mgieł”( 2012), która znalazła się wśród finalistów Nagrody Bookera. Autor otrzymał za nią Nagrodę Waltera Scotta oraz Man Asian Literary Prize.

Tan Twan Eng: Ogród wieczornych mgieł. Tłum. E. Rajewska. Wyd. Znak. Kraków 2013.

Barbara Solarska
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 11 (18 listopada 2021r.)

Archiwum numerów

  • Numer 10, 21 października 2021r.
  • Numer 9, 16 września 2021r.
  • Numer 8, 18 sierpnia 2021r.
  • Numer 7, 15 lipca 2021r.
  • Numer 6, 17 czerwca 2021r.
  • Numer 5, 20 maja 2021r.
więcej