Teatr trzech pokoleń

Mieszkańcy kilku sołectw zaangażowali się w tworzenie teatru wspomnień.

W ostatnią niedzielę października w Domu Strażaka w Wiśle Wielkiej odbył się finał warsztatów teatralnych, których zwieńczeniem był niezwykły pod każdym względem spektakl teatralny. Mieszkańcy Wisły Wielkiej i okolic (Wisła Mała, Studzienice) spotykali się przez trzy soboty października, by przygotować przedstawienie oparte na wspomnieniach najstarszych mieszkańców Wisły Wielkiej i nie tylko. Na zajęcia zgłosiło się kilkanaście osób w różnym wieku: dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Podczas warsztatów uczestnicy nie tylko odkrywali wspaniałe historie, legendy związane z okolicami Wisły Wielkiej, ale i zapoznali się z różnymi technikami, metodami pracy teatralnej. W trakcie kilku spotkań okruchy wspomnień udało się zebrać w jedno, spójne widowisko teatralne.
Podczas niedzielnego pokazu zdumiewająca frekwencja zaskoczyła wszystkich, na spektakl przybyły całe rodziny zapełniając salę aż po brzegi. Scenografia prosta, a piękna dodatkowo przykuwała uwagę widzów. W jej tworzenie zaangażowało się kilkanaście rodzin, a muzyka i śpiew, na żywo wkomponowane w poszczególne sceny, dodawały przedstawieniu uroku. Nie obyło się bez uśmiechu, wzruszeń i łez. Wystąpili: Julia Bobiec, Małgorzata Kubica, Natalia Brudek, Martyna Bawaj, Karolina Pławecka, Dominika Markiewicz, Joanna Kocurek, Justyna Bawaj, Irena Hanusek, Jadwiga Baron, Łukasz Świerkot, Mateusz Jaworski, Tymoteusz Ciesielski. Oprawę muzyczną zapewnił Stanisław Hanusek. Wspomnień udzielili: Gertruda Jeziorowska, Helena Holewik, Pelagia Kroczek, Jan Gola, Ludwik Śmieja, Antonii Wuzik. Wspomnienia zebrała Małgorzata Gad. Scenariusz i reżyseria: Mirosława Gad.
Oby więcej takich akcji, które prowokują do spotkania i integracji nie tylko trzech pokoleń, ale mieszkańców sąsiednich miejscowości. Projekt realizowany przez Pszczyńskie Centrum Kultury dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne.

Mirosława Gad
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 11 (18 listopada 2021r.)

Archiwum numerów

  • Numer 10, 21 października 2021r.
  • Numer 9, 16 września 2021r.
  • Numer 8, 18 sierpnia 2021r.
  • Numer 7, 15 lipca 2021r.
  • Numer 6, 17 czerwca 2021r.
  • Numer 5, 20 maja 2021r.
więcej